Napřed si stanovte rozsah prací tak, aby byly proveditelné v čase, který jim chcete věnovat. Pokud chcete uklízet celý byt, je dobré začínat v nejvzdálenější místnosti bytu. A pro kuchyň, ať je jakkoli velká, to platí stejně – začíná se v nejzazším rohu a končí se u dveří. Dnes máme navíc spoustu skvělých pomocníků,  a tak může chemická válka proti špíně probíhat rychle a efektivně.

 

Horní poličky jdou na řadu první

Je logické věnovat se napřed poličkám, které jsou nejvýše – i pro špínu platí gravitační zákon, tudíž padá dolů. I v kuchyni se začíná obvykle sundaváním záclon a otíráním garnýží a horních ploch na zavěšených skříňkách, přičemž je dobré odstranit pavučiny ze stropu. Díky nástavcům na vysavače i moderním sáčkům je tato činnost poměrně jednoduchá. 

 

Jak na spotřebiče

Pečicí trouby jsou plné připečené špíny, ať děláme cokoli. Většina přípravků působí lépe, pokud troubu lehce předehřejeme. Stačí ji nahřát na 40 °C a přípravek nechat chvíli působit. Z velké nabídky prostředků můžete použít například TABLEAU Carbon Remover, který funguje i pro čištění grilů nebo lávových kamenů. Všechny zuhelnatělé zbytky spolehlivě zničí. Nezapomeňte přípravek dobře opláchnout.
Pokud máte nerezovou ledničku, pak vám hrozí, že si na ní brzy pořídíte daktyloskopické album všech členů rodiny. I na to existuje lék. Speciální čisticí přípravky obsahují i lešticí složky, které udrží povrch delší dobu v bezvadném stavu. Jestliže vás rozčiluje sklokeramická deska, která vypadá jako kaluž pokrytá ropnou skvrnou, i tady existuje jednoduché řešení. Nepoužívejte přípravky na mytí nádobí, ale pouze ty, které jsou určeny na sklokeramiku. I ty je třeba je řádně spláchnout.

 

A co podlaha?

Dlaždice v kuchyni se snadno udržují, ale podlaha z PVC je měkká a občas zachrání nádobí, které by se na dlažbě roztříštilo. Používejte na ni polymerové vosky, které nejen usnadňují další údržbu, ale i vylepšují vzhled. A konečně se zamyslete nad sáčky do vysavače, protože podlahu před setřením můžete klidně vyluxovat, čímž si usnadníte práci. Dnes existují moderní sáčky do vysavačů. Firma SWIRL vyrábí modely, které umožňují úplné zaplnění sáčku prachem a nečistotami bez ztráty sacího výkonu vysavače. Jsou vybaveny dvěma komorami na prach se zdokonalenou cirkulací vzduchu a průběžným ukládáním nečistot.

 

Další tipy na efektivní úklid si přečtěte v článku Úklid ve velkém styluAutor: Jana Vlková | Fotografie: Pohodlnější život, www.isifa.com, Swirl