Všechno už tu bylo!

Prvky a charakteristika ultramoderny nejsou nic nového, už tu jednou cosi podobného bylo. V době funkcionalismu! Tento styl u nás vévodil v období mezi dvacátými a sedmdesátými lety 20. století. Jeho představitel Le Corbusier ho ukazuje jako styl, který se oprošťuje okázalosti a pompéznosti. Není přeplácaný a překombinovaný, ale geometricky čistých tvarů. Stejně tak tomu je i u ultramoderny.

6 charakteristik ultramoderny:

Klikněte pro větší obrázek!1. Jsou to jasné a čisté linie tvarů a prvků, žádné kudrlinky a nadbytečná zdobení.

Například krásná kuchyně na prvním obrázku z řady Ewemodern je prototypem ultramoderní kuchyně. Nevidíme zde zbytečné zdobení, jen jasně dané a krásně čisté linie tvarů i prvků. Materiálem je zde polymerová, saténově bílá Vida, což je novodobý materiál. Spolu se skládaným ořechem jako podkladem, nerez digestoří a spotřebiči značky Siemens koresponduje se zajímavým členěním prostoru i atraktivním designem vybavení a doplňků.

Klikněte pro větší obrázek!2. Minimum úchytů nebo bezúchytné systémy, ovládání, otvírání a všechny technické detaily jsou skryté.

Na druhém obrázku je kuchyně opět z řady Ewemodern. Sestava ukazuje, jak může vypadat kuchyň zcela bez úchytů a se skrytými technickými detaily. Bílá polymerová Vida na skříňkách se zabudovanými spotřebiči v kombinaci s teakovou na ostatních plochách nábytku, který je řešen do tvaru L, působí velmi jednoduše a čistě. Platinová digestoř a vysoký lesk podlahy dodává kuchyni na eleganci a luxusu.

Klikněte pro větší obrázek!3. Nasvícené pracovní plochy, praktické, novodobé a dobře udržovatelné materiály s kvalitní úpravou.

Mezi revoluční materiál patří platina a kuchyně Forma Platina od Ewe a IL Romano na obrázku číslo 3 to dosvědčuje. Platina je odolná, lehká, zároveň pevná a dobře udržovatelná. Kuchyně je tudíž symbiózou elegance na detailech a praktičnosti. „Téčkové“ řešení linky, nasvícení jednotlivých ploch a pískování skla, jak desky stolu, tak dvířek nábytku pod oknem, je nápadité. Strohost těchto novodobých a kvalitních materiálů odlehčuje digitálně potištěný laminát „dřevěné“ podlahy, jež má přírodní a příjemný vzhled, dobrou odolnost proti poškrabání a nenáročnou údržbu.

Klikněte pro větší obrázek!4. Jednoduché a přitom hladké tvary doplňků a vybavení.

Kuchyně Tina Antracit ze čtvrtého obrázku zahrnuje jídelní kout, kuchyňský ostrůvek a linku. Všechny prvky jsou velmi nápadité a přitom jednoduché. Lehkost a čistota tvarů je vidět na vázách i ostatních doplňcích, vestavěném sporáku, platinové pasáži linky kolem digestoře a roletových dvířkách vrchních skříněk. Platina, v kombinaci s bílým a antracitovým polymerem, sklem a posezením na polštářích, působí velmi dobře

5. Světlo, prostor, lesk a atypická řešení interiéru i barev, kombinace materiálů, tvarů a designu ve všem, co je pro kuchyni podstatné.

Tomu odpovídá také kuchyně Diva Purpur na dalším snímku, která je skloubením světla, lesku a atypické barvy. Kuchyňská linka do L, ostrůvek a jídelní kout jsou řešeny velmi prakticky, s citem pro detail a nenápadně se včleňují do obytného prostoru. Lesklá úprava podlahy nebrání využití koberců nebo kožešin v obytné části.

Klikněte pro větší obrázek!6. Častá jsou použití nerezových ploch, vysokého lesku, exotických dýh, průhledné bílé, kovové a skleněné prvky.

Kuchyně Ecco ořech – cream na poslední fotografii je vhodná i do malého prostoru. Najdeme v ní všechno prakticky a vkusně pohromadě. Malá kuchyňská linka s ostrůvkem a minibarovým posezením je ideálně řešena. Barvy ořechu a krémové působí sympaticky v kombinaci s chromovými doplňky, nerez digestoří a spotřebiči. Tečkou je atypické osvětlení a obývací koutek.

Text: Pavla Zigová

Foto: www.il-romano.com