Dobrým vánočním dárkem je to, co by si obdarovaný sám nekoupil, protože je to luxusní. Často hledáme něco, co bude především hezké, ne moc velké a ještě lépe – bude se to dát spotřebovat, aby se na to ještě za rok neprášilo, protože obdarovaný se neodváží to vyhodit z prosté příčiny, že něco takového se s dárkem většinou nedělá.

 

Pro přepracované hospodyňky

Firma Crabtree a Evelyn vyrábí mimo kosmetiku i výtečné sušenky, které vznešeně nazývá slavnostní delikatesy. Je to firma anglická, a tak do našeho středoevropské prostoru vnáší klasické vánoční anglické chutě i s typickými vůněmi. Můžete koupit zázvorové perníčky, biskupský chlebíček nebo se odvážit i ke koupi vánočního pudinku. Všechny produkty jsou zabaleny v krásně zdobených krabicích, což z nich dělá výjimečný dárek.

Stejná firma nabídne inspiraci ve vůních do interiéru. Vánoční pohodu dotvoří interiérové difuzéry nebo spreje. Provoní byt daleko lépe než ostrá vůně úklidových prostředků.


Šňupací čokoláda pro odvážné

Milovníci kulinářských experimentů jistě ocení kazetu se šňupací čokoládou. Set obsahuje jemný kakaový prášek s příchutí maliny a zázvoru, praktickou pomůcku pro snadnou aplikaci prášku na nosní sliznici a samozřejmě i návod. Šňupací čokoláda pochází z dílny belgického cukrářského mistra Dominiqua Persooneho. Ten se nenamáhal pro nikoho menšího, než jsou členové skupiny Rolling Stones, pro něž vytvořil tuto gastronomickou raritu u příležitosti jejich narozeninové párty.


Zábavné pivo pro všechny

Nejlepší dárek, který někomu můžete dát, je společně strávený čas. Pozvěte své blízké na pivo. Speciální belgické pivní kreace většinou vyvolávají na tvářích pivních znalců pobavený úsměv, ale za vyzkoušení jistě stojí. V nevlídném zimním počasí můžete punč vyměnit za silnější piva s netradičními příchutěmi. V Café Les Moules můžete vyzkoušet ledacos. Gulden Draak Christmas Archiv Vintage s aristokraticky dlouhým jménem je tmavé, velmi silné pivo. Delirium Noel způsobí příjemnou závrať chutí s nádechem rozinek, meruňky, pepřového koření a jemným, mírně nakyslým podtónem sladu. Bush Christmas patří k nejsilnějším vánočním pivům. Floreffe Prima Melior s anýzem se vaří podle tradičních receptur z opatství Floreffe. A konečně je tu i světlejší Engien Noel nebo Bucanier Christmas kvašené v lahvi.

 Autor: Jana Vlková | Fotografie: archiv firem