Hrnce na polévku 

O Češích je známo, že jsou velcí improvizátoři a v kuchyni si ve srovnání například s Italy vystačí s pár kousky nádobí a náčiní. Začněme od hrnců. Jestlipak používáte ty správné? Na polévky byste měli používat užší hrnce, ze kterých se vám tekutina jen tak neodpaří. Na přípravu bujónů a luštěninových polévek jsou nejlepší tlakové hrnce. Pokud vaříte dětem, tlakový hrnec by neměl ve vašem inventáři kuchyňského nádobí chybět. Je totiž známé, že chuti jednotlivých surovin, které připravujete v tlakovém hrnci, vyniknou natolik, že můžete vařit takřka bez použití soli. Pokud vaříte mišmaš neboli eintopf, pak raději sáhněte po širším hrnci.

 

Náš tip: Na tento druh polévek se nejvíce hodí smaltované hrnce z litiny. Hrnce z nerezu většina z nás považuje za synonymum kvality. Skvěle vypadají, takže v nich můžete hotové pokrmy rovnou servírovat, a navíc si v nich připravovaná zelenina a maso uchová většinu svých cenných látek.

 

Nezapomeňte na pánev 

Mnoho receptů vyžaduje, abyste některé ingredience předem opekli na pánvi, anebo si na ní připravili k polévce houstičky. Pokud vaříte více porcí polévky, pak oceníte pomoc spíše hlubší pánve. Pokud jde o materiál, nejlepší je teflonová, kde můžete opéci housku s minimem tuku nebo i bez něj.

 

Není nad kvalitní struhadla 

Víte, které polévky jsou nejzdravější? No přece ty, do kterých nastrouháte syrovou zeleninu a přidáte čerstvé bylinky! Bylinky nasekáte kvalitním nerezovým nožem, anebo sekáčkem. Stejně jako na noži, ani na struhadle se nevyplácí šetřit. Většina struhadel, která u asijských prodejců koupíte, za pár korun mají jednu zásadní nevýhodu, a to, že nestrouhají. Dobrému kuchaři samozřejmě jedno struhadlo nestačí. Přece jen některé suroviny, jako je například muškátový oříšek, nebo aromatické sýry, mají tak silné aroma, že byste jimi neměli strouhat například kůru z pomeranče, anebo citrónu. O surovinách, které patří výhradně do ovocných polévek, ani nemluvě.

 

 

Další malí pomocníci 

A co by dále nemělo ve vaší výbavě chybět? Především spolehlivé náčiní na pasírování a mixování, různá síta a cedníky, dále pak šlehací metly, naběračky (nejen k nalévání hotové polévky, ale i ke sbírání pěny, která vzniká při přípravě vybraných druhů polévek), mlýnky na koření a hmoždíře. Rozdíl mezi celým kořením, které si těsně před podáváním namelete, anebo natlučete, a mletým kořením ze sáčku je srovnatelný s kvalitou sypaného a porcovaného čaje.

 

Text: Markéta Tomášková
Foto: chewonthatblog.com, comparestoreprices.co.uk, furniturefashion.com, foodandstyle.comAutor: Markéta Tomášková | Fotografie: chewonthatblog.com, comparestoreprices.co.uk, furniturefashion.com, foodandstyle.com