Dvě praktické police – a všechno máte po ruce. Háčky ve zdi jsou předchůdci moderních závěsných systémů.... Klikněte pro větší obrázek!  Na chatu či chalupu

Kuchyň ve stylu starého venkova se pochopitelně nebude moc hodit do paneláku nebo moderní novostavby. Určitě se ale uplatní na chalupách a chatách, ani ve starých zrekonstruovaných domech nebude vypadat jako pěst na oko. A možná budete překvapeni, jak je tento styl praktický (naše babičky trávily v kuchyních hodně času, a tak věděly, jak na to) a útulný.

Ohníčku, vař!

Oheň byl odedávna součástí kuchyně. Pokud tedy chcete starý venkovský styl dovést do dokonalosti, pořiďte si do kuchyně kamna nebo krb. To ovšem neznamená, že se nutně musíte vzdát technických vymožeností moderní doby! Určitě se vám bude lépe vařit na sporáku – pak ho ale musíte citlivě vybrat tak, aby nenarušil design. Potřebujete si trochu vyčistit hlavu a venku není pěkné počasí? Připravte si něco na otevřeném ohni, a to pěkně po staru. Klikněte pro větší obrázek!   Totéž platí samozřejmě i v případě dalších spotřebičů.

Barvy a nábytek

Barevná škála pro tento typ designu je poměrně jednoduchá – dříve lidé používali na zdi obvykle jen čistě bílou nebo žlutou. A věděli proč! Venkovský nábytek býval často barevný, dokonce zdobený různými ornamenty. Pokud tedy kuchyň vybavíte barevným nábytkem, držte se i osvědčených barev na stěny. Když si pořídíte jednobarevný nebo přírodní nábytek, můžete barvu zdí zvolit i v jiném tónu. Ptáte se na doplňky? Nejprve prohrabte půdu, jestli tam po prarodičích nezůstaly nějaké poklady. Pak můžete vyrazit do nejrůznějších bazarů nebo projet internetové aukce.

Inspirace Nizozemím

Na starobylý styl kuchyní si hodně potrpí v Nizozemí. V Nizozemí o venkovském stylu něco vědí. Na přírodní materiály nedají dopustit. Tento typ kuchyňského nábytku je velmi oblíbený. Ona klasika s nádechem holandského venkova zůstává pořád stejná. Klikněte pro větší obrázek!   Podobně jako Němci jsou Holanďané velmi hospodární, šetří však místem, nikoli na kvalitě použitého materiálu nebo na designu. Dávají tu přednost jednoduchým tvarům. Pokud jde o barvy, drží se těch základních – červené, modré a žluté, ale jejich kuchyňský dřevěný nábytek, jak vidíte na fotografii, mívá spíše přírodní lak. Tento druh nábytku si často nechávají vyrobit na zakázku, a to v zemi, kde to vyjde levněji, třeba v Česku.

Text: Markéta Veselá

Foto: www.flickr.com; www.profimedia.cz