Překapávaná, nebo espreso?

Pokud si chcete domů pořídit přístroj na kávu, musíte si především položit otázku, jakou kávu máte rádi. Překapávanou, nebo espreso? Podle toho totiž musíte zvolit i přístroj. Zatímco v presovači se namletá káva přepařuje vodou o teplotě těsně pod bodem varu a pod tlakem (přibližně 9 –15 barů), překapávaná (filtrovaná) káva vzniká samovolným protékáním vody přes vrstvu kávy. Ze způsobu přípravy vychází i výsledná kvalita nápoje; káva, připravená pod tlakem v espresu, je silnější, aromatičtější a má výraznější chuť. Pro labužníky je tím jediným pravým kafíčkem. Pokud jste zvyklí vypít čtyři až pět šálků denně, mohlo by vás espreso v tomto množství ,,porazit“. V tomto případě je vhodnější káva překapávaná, která není tak silná.

První otázka zní: Jakému typu kávy dáváte přednost? Klikněte pro větší obrázek! Hlas pro espreso

Rozhodnuto! Chceme si kávu užít, a tak si pořídíme presovač. Jaký ale vybrat? Velmi důležitým údajem je tlak, pod kterým je nápoj připravován. Čerpadlo kvalitního domácího espresa by mělo vyvinout tlak alespoň 15 barů a přístroje využívající tlaku nižšího než 9 barů už nesplňují kritéria pro přípravu tohoto typu kávy. Nejenom počet barů je však ukazatelem kvality – v souvislosti s velkým tlakem, který dokáže celý přístroj rozvibrovat, byste se určitě měli zajímat také o pevnost materiálu, ze kterého je kávovar vyroben. Nejen, že přístroje z příliš lehkých materiálů při chodu připomínají hlukem a vibracemi spíše start raketoplánu, ale také nemají tak dlouhou životnost.

Meleme, meleme kávu…

Každý gurmán vám řekne, že základem lahodného nápoje je správně a především čerstvě namletá káva. Její rozličné způsoby přípravy pak vyžadují různě namletou kávu, ať už hrubší, nebo naopak jemnou. Pokud si chcete na kávě skutečně pochutnat, volte přístroj, jehož součástí je i mlýnek na zrnkovou kávu (případně si jej můžete pořídit zvlášť). Moderní espresa mají i mnoho dalších funkcí, které přípravu kávy usnadňují; počítejte však s tím, že za každou takovouto »vychytávku« zaplatíte. Ceny základních typů začínají na 2500 korunách, za kvalitní profesionální vestavný kávovar můžete ale zaplatit až dvacetinásobek.

Za praktické funkce i stylový design si připlatíte. Klikněte pro větší obrázek!  Pokud espresso nemá automatický odvápňovací program, je třeba jej pravidelně čistit. Klikněte pro větší obrázek!

Vodní kámen? Nežádoucí!

Přesné odměřování vody pomocí šálků nebo odměrky nemusí být nutností - některé typy kávovarů mají také zásobník, do něhož lze nalít libovolné množství, a přístroj si vodu sám optimálně nadávkuje. Práci s údržbou kávovaru si ušetříte, pokud zvolíte takový typ, který má automatický čistící a odvápňovací program. V opačném případě je potřeba přístroj s pomocí speciálních chemických přípravků pravidelně (cca jednou měsíčně) zbavovat vodního kamene.

Údaj o tlaku, který vyvíjí čerpadlo, je pro přípravu dobrého pressa důležitý. Klikněte pro větší obrázek!A něco navíc?

Jestliže si rádi pochutnáte nejen na klasickém espresu, ale také na napěněném capuccinu, latté a dalších nápojích, oceníte univerzálnější přístroj, který je zvládne připravit. A ještě jedna rada na závěr. Pokud na kávě chcete mít hustou pěnu, nepoužívejte k přípravě vodu z kohoutku. Přímo pro tento účel se prodává speciální filtrovaná voda. Také výběr samotné kávy není radno podcenit – ani v kvalitním přístroji nepřipravíte skutečné espreso, pokud nepoužijete kávu k tomu přímo určenou.

 

Text: Anna Menoušková

Foto: www.electro.1store.cz; www.deepakgopi.blogspot.com; www.allegro.pl; www.dokuchyne.cz, www.profimedia.cz