Tablety Calgonit s technologií Powerball pro těžko odstranitelné znečištění a s deodorantfunkcí Odor Stop vám nádobí krásně  dočista umyjí  a provoní myčku. Klikněte pro větší obrázek!Druhy mycích prostředků

Dnešní trh nabízí pro myčky na nádobí mycí prostředky v kapalné, práškové či tabletové formě. V současnosti jsou k dostání tři typy mycích prostředků, a to fosfátové a chlorové, nebo fosfátové a bezchlorové a k poslední skupině patří bezfosfátové a bezchlorové (tzv. ekoprostředky).Fosfátové a chlorové prostředky mají nejvyšší mycí efekt, účinkují díky fosfátům i ve velmi tvrdé vodě, kde zabraňují tvorbě bílých usazenin na nádobí a jeho stěnách. Chlór má bělící účinek a zajistí stálobarevnost umělohmotných částí nádobí. Fosfátové a bezchlorové prostředky vám zaručí, že se nevytvoří bílé usazeniny, ale díky absenci chloru méně nádobí vybělí. To vede ke zvýraznění čajových usazenin nebo změnám barev umělohmotného nádobí a jeho dílů. Pomoci může použití silnějšího mycího programu nebo většího množství mycího prostředku. Bezchlorové a bezfosfátové ekoprostředky jsou sice šetrné k životnímu prostředí i materiálům, z nichž je nádobí vyrobeno, ale neodvedou často tak „precizní“ práci jako ty obsahující fosfáty a chlór. Řešením je použití většího množství mycího prostředku v myčce. Produkty se ale často objeví a hned ztratí z trhu.

Co vaše myčka potřebuje?

Mycí prostředek – obsahuje technologii POWERBALL pro těžko odstranitelnou nečistotu, umyje nádobí bez nějakého předmývání či domývání.

Myčka je stroj a tak i ona potřebuje údržbu, aby se dobře rozpustily všechny tukové a vápenaté usazeniny v potrubí, postřikovacích ramenech a filtru. Klikněte pro větší obrázek!Leštidlo – zabrání tvorbě skvrn, vápenným okrajům a urychluje osychání nádobí, které je pak krásně lesklé.

Speciální sůl – chrání myčku nádobí před vytvářením vápenatých usazenin a zesiluje čistící sílu mycího prostředku.

Čistič myčky – jako každý stroj potřebuje také vaše myčka nádobí údržbu, protože se na důležitých dílech, jako jsou potrubí, postřikovací ramena a filtry, tvoří tukové a vápenaté usazeniny. Ty mohou narušit čistící efekt vaší myčky nádobí.

Další dobří pomocníci

Odor Stop prostředek neutralizuje nepříjemný zápach beze stopy vonné látky na nádobí. Zároveň zajistí čerstvostí a čistotou provoněnou myčku mezi dvěma programy. Power Boost prostředek naproti tomu svojí technologií zesílí čistící účinek vašeho mycího prostředku při odstranění obtížných a připálených skvrn. Dual Protection Protektor je pro změnu ochrana vašich mytých sklenic před korozí skla a ostatního nádobí před ztrátou barvy a dekoru.

Mycí ekoprostředek v prášku Sonett neobsahuje žádné fosfáty, chlór ani enzymy. Tříkilové balení vám vydrží na cca 65 mytí. K dostání také v kilo nebo desetikilové verzi.Kombinované prostředky – jejich plusy a minusy

Pokud využijte nabídky trhu tzv. kombinovaných čistících prostředků nebo tablet, není potřebné použití leštidla anebo soli. Jedno z toho i ta nejjednodušší kombinace obsahuje. Proto si vždy důkladně prostudujte návod a zjistěte, co je nutno ke kombinovanému prostředku ještě přidat. A jakou kombinaci můžete pořídit?

2 in 1 (dva v jednom) – je jednoduchá kombinace obsahující mycí prostředek a sůl nebo leštidlo.

3 in 1 (tři v jednom) – tato trojkombinace má v sobě mycí prostředek, leštidlo a sůl.

4 in 1 (čtyři v jednom) – obsahuje mycí prostředek, leštidlo, sůl a ochranu skla před korozí (technologie Dual Protection Protektor).

5 in 1 (pět v jednom) – je ideální kombinace, se kterou se nemusíte více starat o další přídavné prostředky. Obsahuje totiž vše – mycí prostředek, leštidlo, sůl, ochranu skla a technologii Power Boost pro obtížné a připálené skvrny.

Co koupit, a neprohloupit

Somat Perfekt je revoluční novinkou, která je vyvinuta specielně k odstranění i těch nejodolnějších skvrn po připáleném nebo zaschlém jídle. Klikněte pro větší obrázek!V sortimentu dominují čtyři značky – Sonet, Calgonit, Rinze AID a Somat. Ekoprostředek Frosh sídlící se Sonettem na prvním místě se nám z trhu vytratil. Ve stejném pořadí by se zařadily za sebou také svým obsahem fosforu a chloru. Nově se objevují i málo známé značky Ecover, Classic, Shine a Salt. U nich ještě nebyl obsah chloru i fosforu příliš zkoumán. Ovšem v cenové relaci by to bylo jinak. Ceny prostředků pro myčky jsou velmi rozdílné, samozřejmě jsou závislé na velikosti balení a na tom, zda se jedná o jednosložkový či kombinovaný produkt, ale také závisí na značce a výrobci. Top žebříček by měl následující pořadí: nejlevnější jsou výrobky Rinze AID, pak Ecover a Classic. V závěsu za nimi je Sonett a Somat. Následují Shine a Salt, a jako nejdražší zůstávají produkty Calgonit.

Hodně podrobné srovnání cen najdete na www.srovnanicen.cz

Náš tip: Při použití kombinovaných prostředků je dobré vědět, že speciální sůl není nutno zvlášť přidávat při tvrdosti vody do 21°dH (2,7 mmol; 37°fH) . Ale je-li voda tvrdší, pak musíte i při kombinovaném mycím prostředku, který sůl obsahuje, ještě sůl přidat.

Text: Pavla Zigová

Foto: www.flickr.com, www.greenfibres.com, www.profimedia.cz