Ostré tvary jsou IN

„Moderním trendem u vodovodních baterií jsou hranaté a ostré tvary, ale populárními nadále zůstávají i klasické oválné tvary,“ říká Tomáš Krajíček z firmy Perfecto design, která se specializuje na prodej italských baterií. Dodává, že v obou případech lze vybírat jak praktické pákové baterie, tak klasické elegantní kohoutky. ,,Důležité je také předem zvážit, jak frekventovaně bude zákazník baterii využívat; pákové baterie mohou totiž zkrátit čas k nastavení teploty vody až o 40 % a samozřejmě také ušetří spotřebu vody,“ říká dále Tomáš Krajíček.

Tato páková baterie se hodí do moderní kuchyně. Je krásná i praktická. Klikněte pro větší obrázek!  Tato páková baterie se hodí do moderní kuchyně. Je krásná i praktická. Klikněte pro větší obrázek!

Sprška usnadní práci

V tradiční kuchyni se bude vyjímat kombinace klasický kohoutek. Klikněte pro větší obrázek! Na co vše tedy při výběru té správné baterie myslet? Nevhodná baterie v kuchyni může mít za následek také nejeden rozbitý talíř či skleničku. I když máte myčku nádobí, občas je potřeba nějaký ten kousek umýt v ruce. Proto je důležitý správný tvar, který umožní pohodlnou manipulaci s nádobím. Při nákupu dřezových baterií můžete zvolit také typ s výsuvnou sprškou, který je velmi praktický pro omývání ovoce nebo zeleniny a oceníte jej také při napouštění vody do větších nádob. V poslední době se těší oblibě také prvkové baterie, které jsou přímo zabudovány na umyvadlo či zeď. Z hlediska snadné údržby je důležitá povrchová úprava. Baterie z nerezu jsou velmi efektní, ovšem je na nich vidět každá zaschlá kapka. Pokud chcete, aby vypadaly stále dokonale a zároveň si chcete ušetřit práci s jejich každodenním cíděním, volte matné provedení, na kterém nejsou kapky vidět.

Jak se neopařit?

Tato baterie uspokojí ty, kteří mají rádi modernu, ale nechtějí pákovou baterii. Klikněte pro větší obrázek! Pokud máte malé děti, které se připletou ke všemu, je potřeba mít na paměti možné riziko opaření. Nejenom z tohoto důvodu se vyplatí instalace termostatické baterie, s jejíž pomocí lze přesně určit teplotu vody, která bude z kohoutku vytékat. Baterie také sama uzavře přítok horké vody v momentě, kdy se zastaví dodávka vody studené. Termostatická baterie je konstruována tak, aby byla jakákoliv manipulace s ní možná pouze vědomě. Jejím výrazným kladem je rovněž dosažení úspor při spotřebě vody a energie potřebné na ohřev. Koupě je sice poněkud dražší záležitostí (zaplatíte minimálně pět tisíc korun), ovšem díky přesné regulaci teploty ušetří až 50 % vody a energie, takže vynaložené peníze se podle výrobců vrátí zpátky během jednoho až dvou let.

Text: Anna Menoušková

Foto: www.ekoupelny.cz, www.perfecto.cz, www.levnastavbaa.cz, www.profimedia.cz