Klady myčky v kuchyni

Myčka na nádobí je investicí do domácnosti, která se brzy vrátí. Především proto, že se při mytí v myčce sníží spotřeba vody až o dvě třetiny. Navíc myčka uspoří čas. Navíc nikdo neumyje ručně nádobí v tak horké vodě, jako to umí myčka, tudíž ta jej umyje lépe. A pokud investujete do trochu „inteligentní“ automatické myčky, máte k dispozici komfort v kuchyni, nastavitelnou spotřebu vody i programu samotnou myčkou podle četnosti nádobí i jeho znečištění.

I mnozí odpůrci myček si na tuto vymoženost rychle zvykli. Klikněte pro zvětšení! Vestavná myčka Ariston pojme devět sad nádobí, spotřeba vody je 14 litrů a elektrické energie 0,81 kWh. Klikněte pro zvětšení!

Jak na spotřebu?

Každý má priority nastaveny jinak, ale určitě se každý zajímá o spotřebu vody a energie. Tady platí – čím nižší spotřeba, tím modernější myčka. Běžné myčky spotřebují cca 16 litrů, ty úsporné pak jen kolem litrů deseti, a to díky ostřikovacím ramenům zásobeným střídavě vodou. Spotřeba energie myček na nádobí je někde kolem 1kWh, ale i méně. Vyplatí se tedy investovat do modernějšího přístroje...Každopádně je ideální energetická třída A, která vám navrátí náklady na pořízení v dlouhodobém časovém měřítku nejvíce. Jsou myčky se základním programem na 60°C a s intenzivním anebo energeticky úsporným programem. A pak jsou „inteligentní“ myčky, které k tomu všemu dokáží určit senzorem znečištění nádobí a vhodný program k mytí. Tyto typy bývají velmi energeticky úsporné.

Na velikosti záleží!

Spotřeba vody i energie je převážně odvislá od velikosti myčky a toho, kolik sad nádobí se do ní vejde. Pokud jste malá domácnost, je zbytečné pořizovat velkou myčku. Tu totiž jen těžko naplníte, a to vás přijde draho. Energeticky úsporná na provoz je jedině plná myčka! Volte tedy: 

  • Malá domácnost (1-2 osoby): Postačí myčka stolní o rozměrech 55 x 45 x 45, do níž se vejdou 4 sady nádobí. V takové myčce však neumyjete velké kusy nádobí a hrnců.
  • Střední domácnost (2-4 osoby): Sem se hodí myčka o rozměrech 45 x 60 x 85, kam lze uložit 8 až 9 sad nádobí.
  • Velká domácnost (4 a více osob): Klasikou je velikost 60 x 60 x 85, ve které umyjete 12 až 14 sad nádobí. Její provoz je nejvíce ekonomický na úsporu vody, energie i mycích prostředků pro větší rodinu.

Tohle je také podstatné...

  1. Myčka by stejně jako ostatní spotřebiče měla ladit s designem kuchyně. Klikněte pro zvětšení!Kvalitní dekalcifikátor - zařízení, jež solí změkčuje vodu, odvápňuje a mycí prostředky pak mají větší účinnost.
  2. Dostatek volitelných programů – program se přizpůsobí množství a míře znečištění nádobí
  3. Způsob sušení nádobí – tzv. aktivní sušení vám nádobí usuší rychle a rychle vychládá, při pasivním - kondenzačním sušení, to trvá déle a musíte čekat, až nádobí vychladne.
  4. Funkce Aquacontrol a Aquastop – zabraňují vytečení vody mimo myčku, např. při poruše.
  5. Přídavné funkce – mytí jen v horním koši s nízkou spotřebou vody; naprogramování času mytí; senzorické rozlišení počtu a znečištění nádobí a výběr vhodného programu - energeticky a na spotřebu vody optimálního; dětská pojistka – to jsou všechno funkce, které oceníte.
  6. Vnitřní uspořádání myčky – pohyblivě nastavitelné police umožňují větší variabilitu a využití místa k uložení nádobí. Lze tím hodně ovlivnit i mytí a jeho kvalitu.

Design nepodceňujme

Myčku si pořizujete také dle místa, které máte k dispozici. Takovou, která vyhovuje proporcím kuchyně a jejímu zařízení. Nejefektivnější je pořizovat myčku do kuchyně při její inovaci a pořizování nového nábytku, tak si můžete zvolit, zda ji zakomponujete do nábytku, nebo ponecháte volně stát vedle. Dobrou variantou je při rekonstrukci kuchyně myčka vestavná, která je (tím, že je obestavěna nábytkem ) i méně hlučná. Negativem je, že vestavné spotřebiče jsou cenově náročnější na pořízení. Na soudobém trhu kromě mnoha značek, stupně kvality a mnoha cen, máte výběr i z mnoha designů myček. Provedení v bílém, nerez či atypické černé barvě. Takže vybírejte dle svých možností i přání!

Text: Pavla Zigová
Foto: www.homeaway.com, www.yumsugar.com, www.abc-elektro.cz