Uhlí, nebo brikety?
Prvním krokem, aby se vám dobře grilovalo, je mít kvalitní palivo. Výběr je bohatý, přičemž každý druh má své výhody a nevýhody. Nejběžnějším palivem užívaným ke grilování je kusové dřevěné uhlí. Jeho výhodou je to, že poměrně rychle chytnou, ale zase mají tendenci brzy vyhořet. Naproti tomu brikety z dřevěného uhlí hoří dlouho, vydávají minimální kouř a zápach, ale zase je těžší je zapálit. Variantou jsou samovznětné brikety, které jsou ošetřeny hořlavou látkou. Ty se zapalují velmi jednoduše, pak ale musíte čekat, až tato látka vyhoří. Mohlo by vám totiž od ní načichnout vaše skvěle nachystané jídlo.

Výhodou briket z dřevěného uhlí je, že hoří opravdu dlouho. Klikněte pro větší obrázek!Jiná paliva? Proč ne!
Ke grilování lze samozřejmě použít i dřevo. Nejvhodnější jsou dřeva tvrdá (dub, olivovník), protože hoří pomalu a příjemně voní. Měkká dřeva naopak hoří velmi rychle a vzniká při tom velké množství jisker, proto jsou pro grilování nevhodná. Pro grilování na malých grilech lze použít i skořápky kokosových ořechů. V obou případech je ale nutné dbát na bezpečnost ještě více než při použití dřevěného uhlí.

Zapalte oheň
Do grilu nachystejte palivo – vytvořte z něj pyramidu o výšce asi 5 centimetrů. Pokud máte pevný podpalovač, vložte ho do ní. V případě, že používáte kapalný podpalovač, stačí jím palivo polít, nechat minutu stát a podpálit. Kdo si nevěří, může si ke grilu zakoupit speciální komínový podpalovač. Je to kovová roura s průduchy, do které nasypete uhlí nebo brikety a zapálíte. K podpalování používejte speciální dlouhé sirky, které zabrání popáleninám.

K roztopení grilu můžete použít pevný, tekutý nebo speciální komínový podpalovač. Klikněte pro větší obrázek!Už je čas na maso?
Palivo by se mělo pořádně rozhořet, aby se na povrchu vytvořila vrstvička šedého popela. Tehdy je gril v podstatě připravený »pracovat«. Záleží ovšem na tom, jaký pokrm na něm chcete připravovat. Tenké plátky masa či rybí filety snesou prudké opékání, tedy když je uhlí ještě rudé, bez šedého popela. Větší kusy masa či hamburgery ale zásadně grilujeme při nižních teplotách.

Jak oheň regulovat
Většina grilů disponuje otvory pro přívod vzduchu k ohni. Když jsou ventily otevřené, oheň se rozhoří a naopak. Sílu ohně můžete regulovat přemisťováním paliva – pro slabší žár hořící uhlíky rozhrňte, pro větší je naopak dejte k sobě, do pyramidy. Jako poslední záchranu, když se gril hodně rozhoří, je dobré mít připraven mechanický rozprašovač s vodou. Ten plameny uhasí, ale palivo přitom neztratí žár.

Aby to vonělo
Při grilování to voní vždycky, ale můžeme své čichové dojmy ještě podpořit. Přímo do ohně můžeme přidávat voňavé třísky třeba z třešně či jabloně, k dostání jsou i třísky z buku nebo bílého ořechu. K získání intenzivní vůně lze použít i bylinky – větvičky jalovce, rozmarýnu, tymiánu, šalvěje nebo fenyklu.

Text: Lenka Pavlíková
Foto: www.grily-grilovani.cz, www.flammo.biz, www.brumbino.cz , profimedia.cz