Kvalitní dřevo je základ

V první řadě bude třeba vybrat vhodný nábytek. Pro kuchyni ve stylu Egypta bychom preferovali tmavší druhy dřeva. Při výběru záleží také na finančních možnostech – hodil by se mahagon, může být ale i třešeň nebo teak.

V případě, že potřebujete ušetřit, lze zajímavě namořit a zabarvit lakem i obyčejnější druhy dřeva. Nevybírejte vyloženě hypermoderní tvary, spíše jsou lepší mohutnější kusy nábytku s patrným decentním zdobením. Podlahu bychom volili kvalitní plovoucí.

Jaké barvy zvolit?

U barev záleží na tom, zda máme zájem vybudovat ve staroegyptském stylu nebo spíše kopírovat současný design.

Starému Egyptu dominovaly hodně výrazné, kontrastní barvy, především zlatá v kombinaci s modrou nebo červenou – to souviselo se snahou dát na odiv vliv a bohatství říše.

Dnes jsou již i horkokrevní Egypťané umírněnější a dominují u nich přírodní barvy, jako je hnědá, pískově žlutá, měděná až rezavá, různé odstíny fialové a červené nebo tmavá zelená.

Důraz na drahé látky

Egyptskou okázalost podtrhuje v interiéru výběr honosných a drahých látek, jako je například satén. I u nás je možné koupit krásné zdobné potahy, polštáře, záclony nebo závěsy, je ale lepší si je přivést přímo z Egypta, kde je koupíte mnohem levněji. Typickou součástí egyptských přehozů a závěsů bývají mohutné třásně. Vybrat můžeme také menší kobereček pod stůl v obytné části kuchyně.


Jídelní stůl a židle ozvláštňuje spolu s osvětlením klasickou bílou kuchyň.

Doplňky na prvním místě

Typický je pro Egypťany důraz na detail. Určitě si přímo z Egypta přivezete papyrové obrázky a jiné ornamentální výjevy. Není problém je nechat zarámovat a vyzdobit jimi zdi - ornamenty můžeme i na zeď přímo nakreslit nebo zakoupit pěkný visací obrázek přes celou jednu zeď. K egyptskému interiéru se hodí i kovové a tepané předměty a doplňky. Přidat můžete také typické rostliny, jako jsou palmy, nezapomeňte na svícny a kvalitní svíčky.


Interiér kuchyně působí honosně, ale nikoli přeplácaně.

Tipy a triky

Řiďte se vlastní intuicí. I přes egyptskou okázalost nezapomínejme na to, že linie musí být jednoduché, ne příliš přeplácané. Z Egypta můžeme přivést doplňků (sošek, přehozů, látek, obrázků, svícnů) více a vyzkoušet, jak budou vypadat v daném interiéru. Věnovat je přátelům můžeme vždy. Inspiraci můžete najít na stránkách nebo přímo v kamenných obchodech některých nábytkových firem.

Text: Zuzana Veselá
Foto: luxury-decors.com; natashascafe.com; newhomedesigndecorating.com; homedesigndecorating.comAutor: Zuzana Veselá | Fotografie: luxury-decors.com; natashascafe.com; newhomedesigndecorating.com; homedesigndecorating.com