Vlastně nejde o klasickou kuchyni, ale malý kuchyňský kout, který navazuje na obytný prostor, kde se stoluje. Bílá barva zde nebyla zvolena jen proto, že ji všechny architektonické příručky vehementně doporučují do miniaturních interiérů. „V předchozím bytě, kde jsme bydleli sedm let, byla spousta barev. Přesně jsme proto věděli, že do nového bydlení zvolíme pouze tři základní: bílou, hnědou na podlahy a jablkově zelenou. Tu poslední proto, že působí vesele, mladě a vzdušně,“ vysvětluje autorka nápadu Míša. Požadavek na optickou vzdušnost byl určitě na místě. Celý dvoupodlažní domeček má totiž plochu pouhých 74 metrů čtverečních!

Klikněte pro větší obrázek!Když logika vítězí
Miniaturní prostor (jak jinak označit 5,99 metru čtverečního) vyžadoval precizní rozmístění jednotlivých skříněk i spotřebičů, aby vznikla velká pracovní plocha a dostatečné úložné prostory. Horizontální členění odpovídá módnímu trendu kuchyní poslední doby, napomáhá mu typ použitých úchytek, široké plnovýsuvy i nízké klopny horních skříněk.

Volba dispozice padla na podobu písmene U, přesto zůstal v kuchyňském koutu zachován nezbytný prostor na míjení se dvou osob – tedy 120 centimetrů. Stačí se jen otočit „na pětníku“ a všechno tu máte pěkně po ruce – dřez, myčku, pečící i mikrovlnnou troubu, velký sorter na tříděný odpad…

Některé skříňky či spotřebiče se však musely opatrně posunout jako figurky na šachovnici oproti tradičnímu umístění. Například odpadkový koš, který bývá pod dřezem, skončil ve skříňce pod pečící troubou, protože by se pak nemohl využívat prostor v rohu. Nebo by se musel dřez posunout mnohem blíže k varné desce, jenže tak by se mezi nimi zmenšila pracovní plocha. Což je nešvar, který bohužel najdete ve spoustě kuchyní.

Ani centimetr nazmar, tak lze označit vtipný nápad pod oknem. Po pravé straně vidíte nad pracovní deskou bílou desku. Jenže stačí lehký dotyk – a rázem se vám otevřou dvířka, za nimiž se skrývá úložný prostor. „Použila se spodní skříňka, u níž se pouze odstranily nožky. Do výklenku byla totiž potřeba hloubka 60 centimetrů, kterou horní skříňky nemají. Dvířka se lehce otevírají nad pracovní plochou, dno skříňky je v její úrovni, takže drobné spotřebiče, pro něž byla vymyšlená, stačí jen posunout ven, není nutné je nadzvedávat. Pro ženy je to určitě příjemnější než pracné vyjímání mixeru či fritézy ze spodních skříněk,“ vysvětluje Michal Král ze studia Cesare interier. A kde se skrývají zásuvky? Stačí povytáhnout praktický sloupek na levé straně pracovní desky – a máte po ruce hned několik zásuvek.

Sklo mikrovlnné trouby dokonale odráží protější stranu – nebo slouží jako zrcadlo. Klikněte pro větší obrázek!Spotřebiče pod kontrolou
Pod pracovní deskou pod oknem najdete myčku širokou 60 centimetrů, pečící a mikrovlnná trouba jsou umístěny do technického bloku mezi vestavnou chladničkou s mrazákem (vpravo) a spížní skříň (vlevo). „V původní dispozici byl vstup do kuchyně otevřený, ale přidání sádrokartonové příčky, která skryla bok chladničky, bylo v tomto případě na prospěch věci. Hmotnost spotřebičů a nábytku zmizela, jako kdyby se zapustily do příčky,“ popisuje Michal Král.

Designově atraktivní spotřebiče lze využít i jinak. „Když ráno spěchám, používám sklo trouby jako zrcadlo. Než se připraví snídaně, stačím si tu v pohodě vyfoukat a upravit vlasy,“ prozrazuje půvabná Míša. Kulmu si nechává – jak jinak – ve skříňce napravo.

Sklo ji neuspokojuje v jediném případě – plynová varná deska se skleněnou deskou se při znečištění poměrně pracně čistí. Naopak sklo boduje pro svou snadnou údržbu jako materiál mezi spodními a horními skříňkami. Doslova k nezaplacení jsou prosklená dna skříněk, kdy sklo kryje zářivky určené k osvětlení pracovní plochy. Samostatná svítidla instalovaná zespodu skříněk se totiž špatně a pracně čistí. Naopak prosvícené dno osvětluje i vnitřní prostor, takže máte dokonalý přehled o uloženém nádobí.

Působí na vás kuchyňka luxusním dojmem? „Jde vlastně o velmi ekonomickou verzi, kterou italský výrobce nabízí. Není to totiž lak, ale fólie, i když velmi dobře vypadá a snadno se udržuje. Stejně tak bílá pracovní deska představuje standardní MDF materiál, nejdražší bylo vlastně pískované sklo mezi skříňkami,“ prozrazuje Michal Král. Výslednému dojmu napomáhá i pečlivě sladění spotřebičů se shodným designem či pěkné úchytky. A marná sláva – bílá v lesku vypadá vždycky elegantně.

 

Klikněte pro větší obrázek!

Výsuvný „sloupek“ s elektrickými zásuvkami je velmi praktický, když jej nepotřebujete, „zmizí“ v desce, stačí lehce zatlačit. Klikněte pro větší obrázek!

Prosklená dna horních skříněk se snadno čistí, navíc osvětlují  vnitřek skříněk. Klikněte pro větší obrázek!

Zdroj: iLiving.cz - Alena Řezníčková, Foto: Jaroslav Kvíz