„Nová kuchyň vznikla při celkové rekonstrukci panelákového bytu 3+1. Cíleně jsme si koupili byt v původním, nerekonstruovaném stavu, abychom si jej mohli upravit, včetně vnitřních dispozic, podle vlastního přání,“ začíná své vyprávění paní Kateřina. A doplňuje: „Jestliže používáme slovo ´původní byt´, myslíme tím opravdu byt, kde byla nutná celková rekonstrukce - elektřina, jádro, okna, podlahy, omítky i balkony.“

 Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

„Od začátku jsme měli jasno, že chceme kuchyň propojenou s obývacím pokojem, jídelní stůl v obývacím pokoji a barvu kuchyně, laděnou do antracitové. Co se týče spotřebičů, věděli jsme, že chceme plynovou varnou desku, horkovzdušnou a mikrovlnou troubu, myčku a lednici. Jelikož je to naše první kuchyň, všechny tyto spotřebiče jsem kupovali nové, kromě rok staré lednice, kterou jsem si dovezli z předešlého pronájmu,“ pokračuje paní Kateřina.

Klikněte pro větší obrázek!

„Se změnou dispozice bytu nám pomohl projektant pan Ing. Jiří Svoboda. Po zbourání umakartového jádra a spížní skříně v kuchyni vznikl prostor, do kterého jsme dostali kuchyň, koupelnu i samostatné WC. Dále jsme rozšířili původní dveřní otvor z kuchyně do obývacího pokoje a tyto místnosti propojili. Vznikla tak na panelák vcelku velká kuchyně o rozměrech 2,3 x 3,47 metru,“ pochvaluje si paní Svobodová.

 Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

„S truhlářstvím Jiřího Svobody jsme vytvořili kuchyň, kde je dostatek pracovního místa i dostatek úložného prostoru. Pracovní desku jsme použili hned dvakrát - a to v šíři 60 cm (dřez, varná deska) a 50 cm. To je ta užší pracovní deska pod oknem, částečně zakrývající topení, která kromě dalšího odkládacího prostoru nabízí i možnost stolování. Tuto desku jsme záměrně umístili až pod okno tak, aby bylo dostatek místa pro barové židle. Celková výška nábytku se přizpůsobila vloženému dvojsklu, přivádějícímu denní světlo do koupelny,“ popisuje anabázi vzniku paní Kateřina.

Klikněte pro větší obrázek!

A k už zmíněné barvě kuchyně říká: „Barvu kuchyně jsme sladili s obývacím pokojem. Červená barva horních skříněk koresponduje s červenou stěnou v obývacím pokoji, javorová pracovní deska s barvou plovoucí podlahy a bílý obklad s barvou stěn v kuchyni. Kuchyňský dřez je též barvy antracitové.“

Klikněte pro větší obrázek!

„Je to naše první kuchyň. Vlastní představy jsme propojili z radami zkušenějších a vznikla kuchyně přesně podle našich představ. Kuchyň máme už skoro půl roku a postupně ji dovybavujeme. Do roka a do dne jistě přijde na řadu i myčka nádobí. Důležité však je, že již má své místo v kuchyni nachystané. Touto rekonstrukcí jsme si dokázali, že i z panelákového bytu se dá vytvořit útulný byt,“ dodává paní Svobodová a vůbec se netají s tím, že je s výsledkem rekonstrukce maximálně spokojená. A co si myslíte vy? Jak se vám její kuchyně líbí?

Kuchyň paní Svobodové byla vybrána z kuchyní, které jste nám na naši výzvu posílali vy, čtenáři. Spolu s dalšími třemi, které vám během září každý týden představíme, bude mít možnost v Anketě o nej kuchyně získat hlavní výhru v hodnotě 3000 korun.

Text a Foto:čtenářka