„Nastěhovali jsme se do kompletně vybydleného bytu. První, co jsem se rozhodl přestavět, bylo topení, voda a hlavně kuchyně. Jsem původním povoláním kuchař, tak že první místnost v bytě musí být kuchyně,“ začíná své vyprávění pan Jiří Kuneš z Prahy.

Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

„Vše je vymyšleno přesně pro potřeby chlapa. Trochu mi vadil v designu kuchyně kotel ústředního topení, tak jsem jej obezdil a schoval do krbu, spodní část topeniště je místo pro dochucovací prostředky a úplně u země jsou schované lahve s rumem a slivovicí,“ popisuje pan Jiří s úsměvem a dokazuje tím, že kuchyně dnes už dávno nejsou zdaleka jen doménou žen.

Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

„Když jsem stavěl moji kuchyni, Ikea ještě nevyráběla rohové skříňky pro desku a troubu, takže musela nastoupit moje přímočará pila a tento nedostatek Ikey okamžitě napravit,“ vypráví pan Jiří a dodává: „Chlouba kuchyně je vždy stůl. Ten náš je již podle poznámek na spodní straně více než 80 let starý a měl ho už náš dědeček. Já jsem ho zdědil v dezolátním stavu po tátovi. Stál na dvoře, pršelo na něj a byl celý oprýskaný. Dnes má na sobě lak jak sklo a všichni jej obdivují. Dal mi hodně práce,“ usmívá se pan Kuneš.

Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

„No a nakonec jeden kousek nábytku, který tam zatím nepasuje, ale na vše dojde a dnes je to dosti důležité místo mé kuchyně. Je to skříňka na zdi vedle vrchních skříněk kuchyně. Je plná porcelánu na fotografování jídla, tak doufám, že ji již konečně ukončím horní polici s mlýnky na maso, hmoždíři a starými lahvemi,“ říká pan Kuneš, který se i dnes živí vařením, jenže jako redaktor kulinářského časopisu.

Klikněte pro větší obrázek!

„Moje žena nevaří a je schopná připálit i vodu na čaj, proto je zde i jeden speciální stroj pro ni, a to myčka nádobí. Nějakou činnost musí přeci vykazovat. Vypije se u nás také mnoho kávy, tak že hrnečků musí být dostatečné množství a to vždy po ruce…. u nás nad hlavou. Porcelán a sklo je další moje úchylka, miluji krásné věci a pomněnkový porcelán je vzpomínka na babičku, proto ta velká prosklená skříň s cibulákem, křišťálem a pomněnkami,“ vypráví s humorem pan Kuneš. „Koření je nejen v poličkách, ale i v rustikální skříňce s chodským porcelánem. Co dovolená a návštěva exotické země, to nové koření a pomůcky na vaření. Teď se chystám do USA a jedna z věcí, která mne tam zajímá, je robot do mé kuchyně Kitchen Aid. A pokud si někdo všimne pod oknem lahví s keramickými uzávěry, musím doplnit, že nejsou od piva, ale s naloženými bylinkami v olivovém oleji,“ doplňuje pan Jiří.

Klikněte pro větší obrázek!

„Ještě k jedné věci používáme naši kuchyni. Je to prostor pro obrázky a keramické věci od mé maminky a samozřejmě je zde i místo pro moji grafiku a fotografie. Prostě a zkrátka mám kuchyni, v které se vaří, jí a diskutuje s přáteli u dobrého jídla a pití. Přeji vašim čtenářům a čtenářkám krásné kuchyně a mnoho skvělých nápadů nejen při stavbě, ale i při přípravě pokrmů,“ končí pan Kuneš popis své krásné kuchyně. A my mu za jeho fotografie, vyprávění i přání moc děkujeme.

Kuchyň pana Kuneše byla vybrána z kuchyní, které jste nám na naši výzvu posílali vy, čtenáři. Spolu s dalšími třemi, které vám během srpna každý týden představíme, bude mít možnost během září v Anketě o nej kuchyně získat hlavní výhru v hodnotě 3000 korun.