„Když jsme se rozhodli koupit starý byt, který byl za nižší cenu, plánovali jsme, jak si ho krásně zrekonstruujeme a vybavíme. Nevěděli jsme do čeho se pouštíme. Vzhledem k tomu, že byt má 45 metrů, byla rekonstrukce nakonec dost náročná a hodně jsme dbali na to, aby každé místo bylo správně využito,“ vypráví čtenářka Míša cestu za novým, krásným bytem podle svých představ.

 

„Nejsem zastáncem velkých kuchyní, které zaberou celou místnost. Takovou máme na chalupě a většinu času trávím úklidem. Zvolili jsme tedy malý kuchyňský roh a velkou vestavěnou skříň na míru, ve které je spousta místa pro potraviny, myčku a ledničku. Vejde se tam ještě mnohem víc,“ prozrazuje tajemství chytře řešených úložných prostor paní Holická.

 

„Kuchyň jsme si nakreslili, naplánovali a pak začalo shánění vhodného řemeslníka, který by nám vyrobil kuchyňský kout a skříň na míru. Dostali jsme dobré reference na malou firmu kousek od Prahy a po osobním setkání jsme se rozhodli je využít,“ vysvětluje paní Míša, jak našli šikovného stolaře na doporučení.

 

„Protože se snažíme celý byt ladit do odstínů hnědé a slonovinové kosti či bílé, byla volba barev jasná. Důraz při plánování jsme kladli na to, aby kuchyň zapadala do prostoru a nepůsobila příliš „kuchyňsky“, ale spíše jako součást místnosti, ve které trávíme čas s přáteli. Nejsložitější bylo řešení varné desky. Nakonec jsme zvolili dvou-plotýnku a pro pečení využíváme Remosku. Pro dva lidi to naprosto stačí,“ říká čtenářka, která raději než čas u plotny a úklidem jej tráví zábavnějším činnostmi.

 

„Problém byl také s okny, protože kuchyň jsem chtěla v rohu a tím pádem by se okna nedala příliš otevírat. Zvlášť pokud by nad linkou byly umístěné skříňky. Nakonec jsme zvolili malou dekorativní poličku a pro nádobí a talíře využíváme spodní část kuchyňského koutu,“ vysvětluje paní Holická neobvyklou podobu kuchyňského koutu.

 

„Největší radost mám v malém bytě z vestavěné skříně. Nejen, že mám myčku a nad ní prostor pro ledničku, ale zároveň se tam vešel i pojízdný drátěný systém ve kterém mám velmi prakticky řešené umístění hrnečků, skleniček, čajů apod. Pokud tedy vyndám tyto věci z myčky, hned vedle mám po ruce prostor na ukládání nádobí," popisuje dále paní Míša.

 

„Z boku skříně nám vycházel „mrtvý prostor“. Nakonec jsme dospěli k praktickému řešení a nechali si z boku zbudovat malou spižírnu. Umístění je hned vedle kuchyňského koutu, takže pro ingredience a koření nemám daleko,“ pochvaluje si čtenářka chytré řešení „prostorového“ problému.

 

„Musím dodat, že tato malá kuchyň nám velmi vyhovuje a naprosto stačí. Vařím každý večer rychlé večeře a v pohodě se do kuchyně vejdu. Menší problém nastává když přijde více jak 6 lidí a mám připravit větší pohoštění, ale i to se s větší časovou rezervou dá krásně zvládnout,“ přiznává paní Míša jedinou malinkou nedokonalost své kuchyně.

 

„Na naši malou kuchyňku máme velmi kladné ohlasy jak od přátel tak rodiny. Všichni nejvíce oceňují prakticky využité každé místo, podobu, která v obývacím prostoru neruší a zároveň úsporu času při úklidu. Cena celé kuchyňky včetně vestavěné skříně se vešla do čtyřiceti tisíc korun. Velmi praktické řešení do malého bytu,“ uzavírá své vyprávění paní Holická.  

Text a foto: Míša Holická