Ráda bych přispěla do soutěže o nejkrásnější kuchyň a podělila se o to, z čeho mám sama radost. Moje kuchyň v rodinném domku není velká - 4x4 m, ale od té doby, co jsme ji vybudovali, mám stále ještě pocit, že jsme se "trefili" do toho, co jsme od ní čekali, a jsem s ní spokojená.

V dnešní uspěchané době jsem pro zařízení bytu našla inspiraci u našich babiček. Tento design dodává pocit radosti a pohody. Poměrně dlouho jsem svůj styl hledala a tento mi maximálně vyhovuje. Nejprve jsem hledala v časopisech o bydlení zkušenosti s podobnými úpravami a ty mi hodně pomohly. Potom jsem se zajímala o to, který výrobce takové kuchyně dodává. Velice se mi líbí dřevěné kuchyně, ale pokud jsou skutečně celodřevěné, je tu problém s jejich praktičností. Moje kuchyň má dvířka i obložení všech viditelných ploch z masivu, ale korpusy samotné jsou z lamina. Dobře se udržují a nehrozí u nich problém celodřevěných kuchyní - zvětšování se mezer z důvodu sesychání materiálu a nutné další drobné a opakované úpravy. Zvolila jsem českou firmu Libela a její program Antik.

 

Pak jsem trávila mnoho volných dní objížděním antiků a sháněním doplňků - váhy, keramiky atd. Bylo to radostné období, těšila jsem se na to, jak si kuchyň vybavím. Dnes bych si ještě přála doplnit stávající kuchyni o stylovou vodovodní baterii, kterou jsem při zařizování nesehnala. Oříškem bylo skloubení starého stylu s požadavky moderní doby - spotřebiči, jako jsou lednička, myčka na nádobí (tu jsem nemohla mít zabudovanou), sporák s troubou, mikrovlnka, kávovar atd.

 

Vzhledem k tomu, že ne vše, co jsem si vymyslela, bylo možné zakoupit, přiložili jsme s manželem ruku sami k dílu. Vyrobili jsme si kryt na topení, jenž ho dostatečně zakrývá, ale přesto pustí tolik tepla, kolik potřebujeme. A je navíc místem pro milé drobnosti. Rovněž police na kuchařky, koření a další nezbytnosti je kutilským dílem. Manžel tyto kusy zpracoval, na mně zbyla povrchová úprava včetně namoření.

 

 

Jako podlahovou krytinu jsme zvolili klasickou dlažbu. Měla jsem zpočátku obavy z toho, aby nebyla studená, protože není vyhřívaná. Překvapilo mě, že tomu tak není. A to jsem hodně velký teplomil! Navíc vzhledem k tomu, že s námi bude vždycky bydlet nějaké to zvířátko, je to krytina nesmírně praktická. Vždycky jsem s nadsázkou říkala, že chci takovou barvu krytiny, aby na ní nebyl vidět upadnutý knedlík. Tak nějak jsem předpokládala, že tohle by mohla splnit dlažba tmavá, jakoby zašlá, ale zvolili jsme světlou z důvodu světlosti bytu a překvapivě ten knedlík není vidět ani na ní :o). Moc dobře se udržuje a po vytření na ní nejsou vidět ani žádné šmouhy.

 

Moje dnešní kuchyň splnila má očekávání, je funkční, všechno potřebné mám po ruce a na rozdíl od původní kuchyně veškerá dvířka i šuplíky fungují tak, že je člověk snadno otevře či zavře pomalu jedním prstem. Je opravdu nejen srdcem, ale i duší celého domku a místem, kde všichni členové rodiny, včetně těch zvířecích, tráví nejvíce času.

Eva Brabcová

 

O tématu diskutujte na našem diskusním fóru Vaše kuchyně.

 

 Autor: Eva Brabcová | Fotografie: Eva Brabcová