„Do našeho domu jsme se zamilovali na první pohled. Stoleté stavení, na kterém sice zanechaly svůj otisk módní trendy socialismu, nicméně nás okouzlilo. Rozpočet na kuchyň byl limitovaný. Věděla jsem, že na zakázkovou práci nemáme šanci dosáhnout, a tak mě zaujala nabídka linek z IKEA. Zatímco se v domě měnily rozvody, kopala ČOV, štukovalo a obkládalo, malovala jsem, ladila, plánovala, překreslovala a znovu se vracela k předchozím nápadům, lámala si hlavu a vymýšlela, jak vtěsnat do 165 cm široké a docela tmavé místnosti linku pro pohodlné a praktické vaření,“ začíná své vyprávění paní Málková.

Kuchyně v rekonstrukciKuchyně v rekonstrukci

Mozaika za linkou

„Loni o prázdninách se zastavil kamarád mého muže, vyučený truhlář. Nabídl, že kuchyni udělá. Nevěřila jsem mu, že se vejde do částky, kterou jsme určili jako strop. Vešel se. V době, kdy kuchyni vyráběl, jsem se činila já s mou sestrou. Pořád mi vrtalo hlavou, jak vyřešit kuchyňský obklad, aby linka z nejlevnějšího bílého lamina nepůsobila mdle a nudně," pokračuje paní Málková.

Pohled do podlouhlé uzké kuchyňky, vlastně jen kuchyňského výklenku.Nad sporákem je krásná, ručně dělaná mozaika, která zvedá vzhled kuchyně o několiv řádů.

„Prošla jsem nabídky nejrůznějších obchodů s obkladovou keramikou. Buď jsem nenašla nic zvláštního, nebo jsem omdlévala při pohledu na cenovku. Sestřin nápad na vlastnoručně obloženou kuchyň mozaikou mi zpočátku připadal jako holé šílenství, postupně jsem té představě ale propadala. A pak jsme dlouhé večery lepily kousky kachliček. Pravda, když náš výtvor obkladač spároval, netvářil se kdovíjak," směje se majitelka nyní krásné kuchyně.

Další pohled na velmi povedenou mozaiku, o níž by nikdo neuvěřil, že si ji dělala paní Málková sama.Bílá linka je z obyčejného lamina, stála jen pár korun, ale vypadá dobře.

Malá, ale milá

„Z výsledku mám obrovskou radost. Vím, že se naše kuchyňka nemůže rovnat zakázkovým kuchyním. Musela jsem si odpustit značkové plnovýsuvy, krásný drahý dřez, při výběru armatury jsme byli limitovaní ohřívačem vody, který je ve spodní skříňce. Vím o několika muškách. Přesto mám z každého vaření radost. A radost se dvojnásobí pokaždé, když si uvědomím, za jakou cenu se nám podařilo celou kuchyni zrealizovat. Včetně spotřebičů (lednici jsme měli) vyšla na necelých 45 tisíc Kč.," zakončuje s viditelným uspokojením paní Málková. Jak se vám její kuchyně líbí? Inspirovala vás?

Pohled na horní skříňky linky a červeně natřenou stěnu, která opticky zkracuje úzký výklenek.Pracovní deska je sice obyčejná dřevotříska, ale ta mozaika nad sporákem je opravdu nádherná.

Text i foto: čtenářka