Po 20ti letech používání staré kuchyně, která vykazovala mnoho nedostatků, jsme se rozhodli pro kompletní renovaci.


Na staré kuchyni nám vadilo mnoho věcí: bílá dlažba se špatně čistila, staré skříňky, jímž se ulamovaly plastové úchyty, špatně přístupné úložné prostory ve skříňkách. Ani prostorová kompozice nebyla ideální, za barový pult jsme se vešli jen tři a nevhodně umístěná lednice bránila v přístupu k němu.

 

Při navrhování nové kuchyně jsme byli limitováni umístěním oken a dveří, což byl zpočátku velký problém. Konečné řešení, které nám plně vyhovovali jsme našli až asi na čtvrtý pokus. Návrhy jsme vytvářeli sami na počítači bez využití bytového architekta.

 

Nakonec nezůstalo jen u výměny nábytku, ale rekonstrukcí prošlo snad úplně všechno. Vybourali jsme vstupní dveře a posunuli je o deset centimetrů, odstranili jsme dlažbu a obklady stěn, provedli jsme kompletně nové elektrické rozvody, do podhledu jsme umístili odtah digestoře, který je vyvedený přes půdu na střechu, a osvětlení. Nový nábytek jsme vybrali a objednali v IKEA pro jeho mimořádnou variabilitu.

 

Ze spotřebičů jsme si nechali lednici, elektrickou troubu a mikrovlnku. Vše ostatní jsme posháněli v e-shopech. Musím přiznat, že nákup v nich se nám osvědčil. Veškeré práce jsme si provedli svépomocí bez jediného řemeslníka a proto se nám to protáhlo na dva měsíce. Pracovali jsme o víkendech a vařili jsme si na balkoně. Naštěstí bylo parné léto. Samozřejmě nám řešení některých stavebních a montážních detailů dalo pořádně zabrat. Hodně nás potrápilo vyrovnání křivé podlahy, kterou jsme museli dvakrát rozebrat, nebo umístění myčky pod skříňku s troubami, což není zcela běžné.

 


 

Kuchyňské skříňky jsme volili se zásuvkami, na pracovní desku jsme vybrali masivní dub, který se musel několikrát napustit olejem, vedle plynového sporáku jsme umístili elektrický lávový gril. Dřezová baterie má vysouvací spršku, na polici vedle digestoře se vešla malá televize na pohyblivém držáku. Podlaha je laminátová plovoucí, barevně ladí s pracovní deskou.


Ačkoli má kuchyně asi 14 m2 a je průchozí, umožňuje naší rodině usednout v plném počtu čtyř ke stolu, který je ve stejné rovině s pracovní deskou a proto jsou židličky vyšší. Všechny předchozí nedostatky se nám podařilo odstranit a nová kuchyně nám vyhovuje ve všech směrech. Celkový rozpočet se vyšplhal na cca 160.000,-. Z toho asi polovinu stál nábytek, zbytek padl na spotřebiče a všechen ostatní materiál. Práce byla vlastní, nestála nic kromě času, úsilí a nervů.
 
S přátelským pozdravem 
Renata KudějováAutor: Renata Kudějová | Fotografie: Renata Kudějová