Před šesti lety jsem koupila byt 2+1 v panelovém domě, který byl v roce 1991 v Olomouci zkolaudován jako jeden z posledních. Jedná se o byt o celkové rozloze 46 metrů čtverečních, přičemž kuchyňka je jednou z nejmenších místností v bytě. Měří pouze 2,65 m na délku, 2,30 m na šířku a má 2,65 m vysoký strop. Byt jsem kupovala v původním stavu, jedinou výhodou bylo zděné jádro. Také kuchyň byla původní, tj. klasická paneláková plechová linka, plynový sporák i trouba, nevzhledné PVC na zemi a hlavně málo pracovního prostoru. Hned jsem věděla, že až našetřím dostatečné finanční prostředky, pořídím novou kuchyňskou linku a nové spotřebiče, zejména multifunkční troubu, neboť zapínaní plynové trouby považuji za velmi riskantní.

Po šesti letech konečně přišel čas na rekonstrukci nejen kuchyňské linky, ale i celé místnosti. Bohužel jsem se musela vypořádat i s novou elektroinstalací, která byla nedostatečná, s instalací nové plynové přípojky a nových odpadů.

Pro nápady a inspiraci jsem se rozhodla zajít do kuchyňského studia, kde mi vytvořili první návrh, který se mi ale moc nelíbil. Místnost je malá a plánek byl přeplácaný horními skříňkami, prostor jako by nedýchal. Navíc tato studia mají předem dané rozměry všech skříněk, které do mého prostoru nebyly vhodné.

Proto jsem se s prosbou o radu obrátila na svého kamaráda architekta (ing. arch. Jan Malinovský), který mi vytvořil dva návrhy, a já se mohla rozhodnout pro jeden z nich. Podmínkou bylo, aby i tak malá místnost, do které se musí vejít i kuchyňský stůl a židle, byla vzdušná. Kamarád navrhl kuchyňskou linku v bílém lesku s šedou pracovní deskou a ze stejného materiálu i šedou zeď, přičemž jednu stěnu nechal volnou na polici, kam měla přijít voděodolná tapeta.

Teď už zbývalo jen najít šikovného pana truhláře (Petr Bič z Velké Bystřice) a další řemeslníky, kteří by se s tak náročným úkolem popasovali.

Týden před Velikonocemi byla kuchyňská linka hotová. Podle fotografií se může zdát, že v tak malé místnosti nebyl dostatečně využit prostor, ale musím říct, že do kuchyňské linky se mi vejde vše, co potřebuji. Hlavně jsem spokojená s vyšší pracovní deskou a dostatkem pracovního prostoru, který se díky tvaru do L mnohonásobně zvětšil. Velkou radost mi dělá i multifunkční trouba, která byla vždy mým snem. Každopádně nesmím opomenout další vestavné spotřebiče, které šetří prostor. Na podlahu jsem nakonec vybrala linoleum zn. Novillon, které je velmi praktické a dobře se uklízí. Teď už zbývá časem dokoupit jen vestavnou mikrovlnnou troubu.

Celkové náklady na přestavbu kuchyňské linky včetně doplňků mě vyšly něco málo přes sto tisíc korun, ale peněz nelituji. Konečně můžu říci, že jsem velmi spokojená.

S pozdravem

Pavlína Lemberková
 Autor: Pavlína Lemberková | Fotografie: Pavlína Lemberková