Na jaře letošního roku jsme konečně po dlouhém hledání našli byt, který se nám v nabídce realitní kanceláře líbil jak dispozičně, tak i polohou. Po jeho prohlédnutí jsme se shodli, že ho koupíme. Je to klasický byt 4+1 v 7. patře panelového domu v Plzni na Košutce. Jedná se o revitalizovanou budovu se zateplením, novou střechou a plastovými okny. Rozloha bytu je cca 95 čtverečních metrů.

Již při koupi tohoto bytu jsme počítali s rekonstrukcí kuchyně. Jak můžete vidět na přiložených fotografiích, od předchozí majitelky jsme přebrali kuchyni starou a opotřebovanou.

Osobně se mi nelíbí lesklé moderní kuchyně, kde si člověk připadá spíš jako ve sterilní laboratoři. A protože je kuchyně základ domova, začali jsme hledat inspiraci na internetu u různých truhlářských firem, protože v kuchyňských studiích na klasickou kuchyň nenarazíte.

Brzo jsem měla jasno v barvách - calvados střihnutý vanilkou. Naštěstí se mi do tohoto výběru přítel moc nemotal. Ovšem to bylo všechno, v čem jsem v tu chvíli měla jasno. Nedovedli jsme si poradit s omezeným prostorem našeho nového bytu. Kuchyně má tvar L a rozlohu cca 9 metrů čtverečních, což na tak velký byt opravdu není moc.

 

 

V začátcích nám hodně pomohla realitní kancelář, která nám koupi bytu zprostředkovala. Slečna z realitní kanceláře pomáhá v charitě, takže nechala starou linku demontovat a odvézt k dalšímu využití.

Poté nastal čilý stavební ruch: škrábání zdí, odstraňování starých obkladů, předělávání zásuvek a vypínačů, penetrování, štukování a malování. Zvolili jsme pouze bílou výmalbu, jelikož kuchyňská linka sama o sobě je dostatečně barevně výrazná. Dostali jsme tip na soukromého truhláře pana Zajíčka z města Touškov. Pan Zajíček je opravdu jednička a jistě není náhoda, že nedávno vyhrál vyhlášenou soutěž Velkopopovického Kozla o nejlepšího fachmana regionu. 

 

 

Za vydatné pomoci pana Zajíčka jsme vymysleli konečnou podobu kuchyně. Rozpočet byl 68 tisíc za materiál, práci a montáž. Za spotřebiče jsme zaplatili dalších cca 60 tisíc.

Sami jsme si vybrali profil kuchyňských dvířek, úchytky, skla a pracovní desku. Měli jsme i pár kreativních nápadů, které nám ale zkušený pan Zajíček rozmluvil.

Z původního vybavení této místnosti zůstala pouze dlažba. Nejdříve jsme ji také chtěli vyměnit, jenže stejná dlažba vede až do předsíně a vyměnit dlažbu v tak velkém prostoru by bylo finančně náročné.

Z nové kuchyně jsem měla velkou radost. Obklady, které jsme vybírali velice dlouho, skvěle ladí s linkou a granitovým dřezem. Celek je zkrátka perfektní.

 

 

Jako osvětlení přítel navrhl LED pásky, o kterých jsem měla jisté pochybnosti, ale nakonec jsem s nimi spokojená. Svítí jako o život a pod horními skříňkami vypadají opravdu efektně.

Na závěr musím poukázat na lustr, který je přítelovou chloubou. Já jsem s jeho koupí sice nejdřív nesouhlasila, ale teď musím uznat, že se k nové kuchyni skvěle hodí.

S pozdravemAutor: Olga Růžičková a Josef Hartan | Fotografie: Olga Růžičková a Josef Hartan