„Milá redakce, sleduji přeměny kuchyní na vašem portále a rozhodla jsem se vám také jednu poslat. Je to kuchyně mojí mámy, která je výtvarnice a design je jejím velkým koníčkem. Postupně předělává všechny místnosti v našem domě, ale pro její rady si chodí i sousedé a kamarádi. A letos konečně došlo i na kuchyň,“ píše paní Pavla Forsterová z Prahy.

 Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

„Náš dům je ve staré vilové zástavbě v Praze, je to vlastně přístavba z roku 1924 k původní, starší vile. Tím se stalo, že ačkoli dříve byl dům využíván po patrech, dnes je vertikálně rozdělen na domy dva a všechny technické místnosti zůstaly v druhé polovině, takže řešení předsíně, koupelny i kuchyně bylo poměrně složité,“ pokračuje paní Pavla.

 Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

„Původní kuchyně, stará dvacet let, již dosloužila. Bývala umístěna ve výklenku vedle haly-jídelny a měřila 1,50 x 2,30 m. Od jídelny s dřevěným trámovým stropem byla oddělena příčkou se vchodem. Strop byl nižší než v hale, dokonce ve dvou úrovních, a nikdo netušil proč a co se pod ním skrývá! Na podlaze byl beton a na něm nalepený korek. Po zbourání příčky a předělání odpadů z prvního patra mohla být výška stropu upravena do stejné úrovně jako v jídelně a i dřevěné trámy se povedlo napojit tak, že vypadají, jako by tam byly odjakživa. Nová parketová podlaha, která však vypadá jako původní, byla protažena až do kuchyně, takže nyní tvoří kuchyně s jídelnou jeden prostor,“ vysvětluje paní Forsterová.

 Klikněte pro větší obrázek!

„Aby se místnost prosvětlila, volila máma barvu skříněk „slonová kost“, které jsou zasazeny do „dřevěného“ orámování. Pracovní deska je také z tohoto materiálu, který na pohled i omak vypadá jako dřevo a barevně koresponduje se starožitným nábytkem jídelny,“ pokračuje paní Pavla.

 Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

„Kuchyně je od německého výrobce Nolte, v Čechách jí zastupuje studio Pedro, sídlící v Praze 4. Obklad za linkou tvoří skleněná mozaika ve třech tónech zelené, v pruzích nad sebou a červeného vyskládaného nápisu „borůvkovej koláč“ ze známé repliky mámina oblíbeného filmu Pulp Fiction. Skříňky jsou samozřejmě vybaveny všemi technickými vymoženostmi, jako jsou pneumatické dojezdy, vyjíždějící rohové a spížní skříňky, a podobně,“ říká paní Forsterová

 Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

„Doplňky jsou v barvě červené a zelené. Šedozelený je i strop, nebo spíše dílce mezi trámy, a zelený, připomínající trávu, je i běhoun, vedoucí od vstupních dveří ke dveřím obývacího pokoje. Já osobně vidím v doplňcích vliv stylu retro, pop i opartu. Na příklad pod dřezem je koš na nožní pedál – stačí šlápnout a otevře se, v rohu za lednicí je zase speciální rohová skříňka se zvláštními výklopnými držáky. To vše dokazuje, že máma má nejen smysl pro design, ale i pro jednoduchou praktičnost. I když designéra se v ní nezapře: Lustr je z lahviček Campari - lze vypít a doplnit :)), v kuchyni je i „woodoo" stojan a diky pultu je místo na hudbu i suvenýry z cest (v obojím vede Kuba). Doufám, že se vám naše nová kuchyně bude líbit stejně jako nám,“ zakončuje své vyprávění paní Pavla. Pokud vás tato kuchyň zaujme, nezapomeňte hlasovat.

Kuchyň paní Forsterové byla vybrána z kuchyní, které jste nám na naši výzvu posílali vy, čtenáři. Spolu s dalšími třemi, které vám během ledna každý týden představíme, bude mít možnost v Anketě o nej kuchyně získat jednu z našich výher.

Text a foto: čtenářka