„Bydlíme v domě, který byl postaven v roce 1945. Manžel dostal náš byt od svých rodičů a sám, ještě jako svobodný, vytvořil tuhle malou kuchyňku z komory. Takže já přišla po svatbě už k hotovému,“ začíná vyprávět paní Ilona. „Ale tehdy jsem byla svou vlastní kuchyní zcela okouzlená, i když jsem se na přestavbě nijak nepodílela,“ dodává.

Klikněte pro větší obrázek!

„Jenže roky utíkaly a já začala pomalu pošilhávat po něčem modernějším. Také mi dost vadilo, že chladničku do tak malé kuchyně už nevmáčknu. Navíc mě docela mrzelo, že manžel kdysi zazdil jedno okénko a já tak musím svítit i ve dne,“ vysvětluje příčiny vzniku „velkého kuchyňského třesku“ paní Ilona.

Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

„V roce 2004 nám končilo stavební spoření a já věděla, že musím manžela přesvědčit, že strašně potřebujeme novou linku! Jinak by peníze odtekly úplně jinam a já bych se nové kuchyně podle svých vlastních představ do smrti nedočkala!“ říká paní Ilona.

Klikněte pro větší obrázek!

A prozradila nám také, jak se ji podařilo „zmáknout“ chlapa, který, jako většina příslušníků jeho pohlaví, obvykle příliš nelpí na tom, jak to v kuchyni vypadá, pokud dostane včas teplé jídlo na stůl: „Pomalu jsem začala manželovi našeptávat, jak by se ušetřilo za elektriku, kdyby zpět vyboural to zazděné okno. Že by nebylo špatné zbourat i ten zbytek zdi, co dělí kuchyni od jídelny a hned by bylo místo pro chladničku,“ nenápadně, ale rafinovaně vedla svou paní Ilona. „To už mu bylo jasné, o co mi v jádru jde,“ dodává.

Klikněte pro větší obrázek!

„Manžel měřil a počítal, ale hlavně boural, já jsem statečně pomáhala, jen aby to klaplo. Zednické práce obstaral manželův bratr. A tak se pomalu plnil můj sen,“ vypráví paní Šindlerová s dojetím.

Klikněte pro větší obrázek!

Ale rekonstruovat kuchyni za provozu? Kdo to někdy zažil, ví, že je to parádní zabíračka! „Nahoře jsou fotky, když už se začalo bourat. Bylo to docela krušné, všude byla spousta prachu a tak se před vařením muselo úplně všechno mýt. Najednou nic nemělo své místo, ale vidina nové kuchyně nás poháněla k nevídané aktivitě,“ líčí paní Ilona.

Klikněte pro větší obrázek!

„Zbouráním té zdi jsem získala prostor 3,50 x 2,50. Bohatě mi to stačí. Nádherně se mi sem vejde i chladnička a nemusím pro všechno potřebné běhat až do jídelny. Je to kuchyňka tak akorát pro mne, abych na otočení měla všechno při ruce,“ pochvaluje si paní Ilona.

Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

„Novou linku mi udělal náš moc dobrý přítel, který je velice šikovný. Společně jsme kreslili a měřili. Přála jsem si mít víc zásuvek, linku až do rohu a hlavně vyšší horní skříňky. Ten přítel věděl, že nás peníze drží docela při zemi a přesto udělal kuchyň podle mých představ. A ještě mi zbyly peníze na nové spotřebiče!“ Paní Iloně ještě dnes svítí oči a my se jí vůbec nedivíme. Za takovou částku novou kuchyň i se spotřebiči? Bravo, to se povede málokomu!

Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

„Celkem nás to vyšlo asi na 60 tisíc. Vím, že moje linka není zdaleka luxusní, ono se dvěma dětmi na škole a platem spíš nižším, než je průměrný, se zázraky dělat nedají, ale já jsem si po patnáctiletém manželství splnila svůj sen,“ končí paní Ilona a my dodáváme, že třeba i díky vašim hlasům vyhraje některou z cen, které náš web vypisuje pro čtenáře, jež pošlou „svoji“ kuchyni. (Anketa zde, zatím se hlasuje pro kuchyně, publikované v červnu, ale když počkáte, na červenec se také dostane!)

Kuchyně paní Šindlerové byla vybrána z kuchyní, které jste nám na naši výzvu posílali vy, čtenáři. Spolu s dalšími třemi, které vám během července každý týden představíme, bude mít možnost na konci měsíce získat hlavní výhru v hodnotě 3000 korun.

Text a foto: čtenářka