„Pro celkovou rekonstrukci bytu 4:1 v panelovém domě jsme se rozhodli poté, co se vdala naše dcera a my jsme ve velkém bytě zůstali sami. Dcera sice nostalgicky a z těžkým srdce oželela likvidaci svého pokojíku, který padl za oběť přestavby bytu, ale konečným výsledkem byla nadšená zrovna tak jako my. Naše nová kuchyně je tedy součástí zrekonstruovaného bytu původně 4:1. Zrušily se všechny příčky, kromě nosné zdi mezi obývacím pokojem a malou nevyhovující kuchyní. Zrušilo se i celé bytové jádro, postavily se nové zdi a provedla nová vodoinstalace a elektroinstalace. Touto úpravou tak ze dvou pokojů vznikla velká ložnice a z původní malé kuchyně a části dětského pokoje prostorná, světlá kuchyně o ploše 18 metrů čtverečních. O druhou část dětského pokoje se zvětšila nová koupelna,“ začíná své vyprávění paní Jaroslava.

 V rámci rekonstrukce se bouraly zdi a překládaly trubky.  V rámci rekonstrukce se bouraly zdi a překládaly trubky.

„Moc ráda vařím, v kuchyni strávím hodně času a velká kuchyně tak byla vždycky mým snem. Představu, jak by budoucí kuchyně měla vypadat, jsem měla celkem jasnou – hlavně prostorná, světlá, dlažba na podlaze, na zdech tapety, linka v masivu světlé barvy. Kuchyně nakonec dostala podobu písmene L, přičemž už dopředu bylo počítáno, že do kratší části přijde nábytek - dva příborníky a police - z obývacího pokoje, který jsme nově zařizovali. Kuchyňskou linku jsme vybírali, dlouho pečlivě a s rozmyslem. Nakonec jedna z našich početných objevných výprav skončila v nábytkovém centru ASKO, kde nám okamžitě padla do oka jedna z vystavených kuchyní. Zalíbila se nám hned na první pohled a po dalších získaných informacích a podrobnostech nám bylo jasné, že tuhle a žádnou jinou,“ popisuje paní Jaroslava.

 Pohled na příborník, se kterým paní Jaroslava počítala od začátku.  Paní Jaroslava si obzvlášť pochvaluje drahé, zato kvalitní pracovní desky.

„Kuchyně je německé výroby, v masivu, program ROMANTICA. Ve spolupráci s kuchyňským studiem prodejny ASKO byl brzy vypracován návrh a všechny komponenty včetně kvalitní dřevěné pracovní desky, na které jsme nešetřili, byly objednány. Jedna z věcí, na které jsme trvali, byla právě kvalitní dřevěná pracovní deska, už z toho důvodu, že tato část kuchyňské linky je jednou z nevíce opotřebovávaných částí a zub času by se na méně kvalitní určitě brzy projevil. Ta naše má navíc zaoblený okraj, a co se týče péče a údržby je nenahraditelná,“ vysvětluje paní Jaroslava.

Linka z masivu vanilkové barvy i stylové úchyty vypadají luxusně.  Pohled z kuchyně do obývacího pokoje, kterému vévodí sedací souprava z ratanu.

„Do návrhu kuchyně byly zahrnuty i vestavné spotřebiče značky BOSCH – lednice, myčka, horkovzdušná trouba, sklo-keramická varná deska a mikrovlnka. Všechny spotřebiče jsme pořizovali nové, kromě mikrovlnky. Místo pro vestavění prozatím zabírá původní mikrovlnka, kterou brzy nahradí vestavná. Původní plynový sporák jsme nahradili elektrickou horkovzdušnou troubou a varnou deskou. Znamenalo to zrušit plynovou přípojku, což se samozřejmě neobešlo bez zásahu plynařů. Přechod z plynu na elektřinu byla jedna ze změn, kterou jsme uvítali. Vaření na plynu mi prostě nevyhovovalo. Měla jsem pocit jakési neustále mastnoty,“ komentuje paní Jaroslava.

Krásná prosklenná skříňka linku prosvětluje.  Linka je zakončená vysokou skříňkou, která má na boku ještě šikovné police.

„Celou přestavbu bytu nám prováděla místní firma, se kterou jsme byli maximálně spokojeni, včetně kvalitně provedených obkladů a položení dlažby. Dlažbu jsme vybrali španělské výroby, rozhodli jsme se pro jednotný dekor pro celý byt kromě koupelny, která je laděná do zelena. Tato dlažba nejen že dobře vypadá, ale vzhledem ke své kvalitě je odolná a výborně se udržuje. Možná stojí za zmínku rada odborníka na pokládání dlažby, že nejlepším čistícím prostředkem na dlažbu je octová voda. Takže u nás se nepoužívají žádné speciální prostředky, ale obyčejný ocet. Mohu jen doporučit,“ říká paní Jaroslava.

Rohová skříňka má otočný program, aby bylo nádobí dobře dostupné.  Mosazné úchyty dodávají lince přepychový vzhled.

„Montáž kuchyňského programu jsme svěřili do rukou odborníků kuchyňského studia z ASKA. Bohužel se objevily i problémy s opožděnou dodávkou celé kuchyně, a když už jsme se konečně dočkali a mohlo se začít s montáží, zjistilo se, že některé díly jsou úplně jiné, než ty, které jsme objednali. V konečné fázi ale vše dopadlo k naší spokojenosti. Dokonce nám firma ASKO slevila z ceny za opožděnou dodávku. V nové kuchyni si cením vysoké potravinové skříně, stejně tak i vestavné lednice důmyslně skryté za dvířky stejného dekoru jako je celá linka, zásuvek s tichým dojezdem, skrytého odpadkového koše, skříně s otočným programem atd. Manžel jako milovník dobrých vín si zase pochvaluje praktické úložné regály na víno. V současné době uvažujeme, že nerezový dřez nahradíme dřezem z umělého kamene, stejného, jako máme umyvadlo v koupelně. Je totiž nejen krásné ale i praktické. Přestavba celého bytu trvala téměř čtyři měsíce. Naštěstí moje maminka žije ve stejném městě a mohla nám tak po dobu přestavby poskytnout azyl a péči jí vlastní, za což si zaslouží náš velký dík. Výsledkem náročné bytové přestavby tak byla, samozřejmě kromě jiného, i krásná kuchyně, ve které se cítíme příjemně a spokojeně, a každý se k nám rád vrací na dobré jídlo a pohoštění,“ pochvaluje si na závěr paní Jaroslava.

Text i foto: čtenářka