„První kuchyň jsme si zařizovali v roce 1998 v rámci rekonstrukce bytu v panelovém domě. Zvolili jsme přírodní provedení dvířek z biodesky s matným lakem a černým korpusem od výrobce Mier Topolčany – dnes Decodom. Celých osm let sloužila k naší naprosté spokojenosti, ale zatoužili jsme po americké lednici. Bohužel se ukázalo, že ani v nové a jinak uspořádané kuchyni by tato nevypadala dobře. Nakonec se nám zalíbily návrhy nové kuchyně natolik, že jsme se pro rekonstrukci rozhodli i tak. Stará šla k rodičům na chalupu,“ vysvětluje důvody rekonstrukce pan Pokorný.

 

 

„U nové kuchyně jsme se rozhodli pro naprosto jiné uspořádání, které maximálně využívá prostor kuchyně s přihlédnutím k ergonomii při vaření. Tomu odpovídá také maximální počet (samozřejmě plnovýsuvných) zásuvek, které umožňují snadnější manipulaci s nádobím a potravinami než běžné dveřové skříňky. Dlouho vyhrávaly dvířka v červeném vysokolesku, ale jakmile se v počítačovém návrhu, jen na zkoušku, objevily bílé s vysokým leskem, bylo rozhodnuto,“ vysvětluje pan Jiří dále.

 

„V levé části kuchyně je 70 cm široká skleněná plynová varná deska, pod ní vestavná trouba a nahoře komínová digestoř široká pouze 60 cm, ale výkonem naprosto dostačující. Levá vysoká skříň ukrývá vysokou vestavnou lednici, vedle je vestavný kávovar a mikrovlnná trouba s grilem, horkým vzduchem a možností péci v páře. Pravá vysoká skříň je zatím s policemi, které plánujeme nahradit několika vnitřními zásuvkami,“ píše čtenář z Loun dále.

 

„V pravé části kuchyně je vestavná plně integrovaná myčka, pod granitovým dřezem s velkou i malou nádobou a baterií se sprchou je výsuvný odpadkový koš. Místo obkládaček nebo obkladové desky jsme použili skleněný obklad z bílého Lacobelu v hliníkovém rámečku,“ prozrazuje pan Pokorný dále.

 

„Hloubka spodní části kuchyně je zvětšená z 60 cm na 70 cm, což umožnilo umístění výsuvných zásuvek Evoline za zásuvkové skříňky. Navíc jsme získali cenný prostor na pracovní ploše za dřezem a varnou deskou. Použitím vyšších nožiček a soklu a zároveň 6 cm tlusté pracovní desky jsme dosáhli optimální výšky pracovní desky 92,5 cm, což vyhovuje naší výšce 172 cm,“ píše čtenář.

 

„Osvětlení kuchyně zajišťuje pět výklopných zářivek, umístěných nahoře na horních skříňkách a o osvětlení pracovní plochy se starají mimo halogenového osvětlení v digestoři také tři výklopné zářivky,“ vysvětluje pan Jiří.

   

„Kuchyně kompletně se všemi spotřebiči i doplňky dodala a namontovala firma Prona Slaný (stejně jako minulou v roce 1998). Spotřebiče jsou od firmy Whirlpool, dřez a baterie od Franke, pracovní deska od Polyformu, skleněný obklad od Sklenářství Kos Louny, výsuvné zásuvky od Evoline, vypínače a nástěnné zásuvky od firmy Schneider, doplňky od firmy Schachermayer, Ikea a Ecolite, dlažba na zemi je Rako,“ doplňuje čtenář detailní informace.

 

„Závěrem bych po jednom a půl roku používání ocenil vysokolesklá dvířka a skleněný obklad vzhledem k snadné údržbě, množství plnovýsuvných mělkých i hlubokých zásuvek, které mimo snadný přístup k uloženým věcem nabízejí i účelné a snadno zapamatovatelné uspořádání věcí a také dřezem a varnou deskou rozdělenou pracovní plochu na čtyři samostatné sekce. Ze spotřebičů nejvíce oceňuji automatický kávovar a možnost pečení ve dvou troubách současně,“ pochvaluje si pan Pokorný na závěr.

Text a foto: čtenář