„Posílám vám fotky naší zrekonstruované kuchyně. Asi bych jí dala název „kuchyně z profilů“, protože to tak opravdu je,“ začíná své vyprávění paní Ivana. „Stávající kuchyň už máme tři roky, od doby, kdy jsme rekonstruovali domek po mé prababičce. Byl to typický vesnický dům se suchým záchodem, jedním umyvadlem v kuchyni a studenou vodou. V původní kuchyni byl jen starý kredenc, místo stávající lednice umyvadlo, a tam, kde dnes máme stůl, stály „Petry“ a stará kamna, v nichž se také topilo dřevem. Pod oknem byl gauč, stůl a dvě židle,“ pokračuje.

 Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

„Protože v době, kdy jsme rekonstruovali kuchyň, jsem čekala svou první dcerku, chtěla jsem mít všechno hned hotové! Kuchyň jsem si vyhlédla v jednom časopise. Původně měla být celá zděná, ale díky dřevěné podlaze to nešlo a trhat podlahu a vylívat betonem jsem kvůli nedostatku času nechtěla. Na kuchyni z kuchyňského studia zase tehdy nebyly finance a tak manžel vymyslel toto: Celý spodní díl kuchyně je postaven z profilů na sádrokarton pevně upevněných ve stěně a podlaze. Linka se díky tomu ani nehne a unese i velkou zátěž,“ vysvětluje paní Körnerová.

 Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

„Všechny skříňky, poličky i stůl nám dělal kamarád jako protislužbu. Vrchní díl linky je už vyzděný, rohová prosklená skříň byl vždycky můj sen, takže ta nesměla chybět. Manžel je stavař-obkladač, takže celou linku včetně obkladu postavil sám, a jak už jsem říkala, tak skříňky, police a stůl s rampou nám dělal kamarád. Původně jsem měla stůl bez horní rampy, ale pořád mi tam něco chybělo, takže rampa se dělala až rok po rekonstrukci kuchyně. Stůl stojí na jedné noze a je pevně připevněn ke zdi, protože kuchyň je docela malá a stůl do prostoru by se tam nevešel - tak jsme to vyřešili takto,“ popisuje paní Ivana.

   Klikněte pro větší obrázek!

„Jediné, co mi tu ještě chybí, je myčka, kterou už pomalu vybíráme, a hlavně spodní lišta kuchyňské linky. Ale protože plánujeme vyměnit lino, dodělá ji manžel potom. Bude z obkladu, který je použitý na kuchyňské lince,“ objasňuje své další plány paní Körnerová.

 Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

Jistě vás také zajímá, kolik to celé stálo: „Takže lamino na skříňky a police, profily, pracovní deska, obklady (ty byly za 350 Kč / m2), pak ytong, lepidlo, omítka barva, zásuvky a drátěný program, dřez + baterie, s tím vším jsem se vešli do 25 000 korun. Samozřejmě ale nepočítám manželův čas… Spotřebiče, vestavná sklokeramická deska, vestavná horkovzdušná trouba, mikrovlnná trouba, lednice a odsavač par, to stálo 40 000 Kč, takže kompletní kuchyň i se spotřebiči vyšla sakum pikum na 65 000 Kč. Vím, že není jak z katalogu, ale já jsem moc spokojená a je podle mých představ, i když jsme kvůli nedostatku místa museli leccos oželet,“ zakončuje s viditelným uspokojením paní Körnerová. Tak co, jak se líbí vám?

Kuchyň paní Körnerové byla vybrána z kuchyní, které jste nám na naši výzvu posílali vy, čtenáři. Spolu s dalšími třemi, které vám během listopadu každý týden představíme, bude mít možnost v Anketě o nej kuchyně získat jednu z výher.

Text a foto: čtenářka