„Před pěti lety jsme se stěhovali z panelového bytu do rodinného domku. Postupně tedy probíhá malá „rekonstrukce“ celého domu. Po zahradním posezení přišla na řadu kuchyň, která byla dosud tak, jak nám ji zanechali předešlí majitelé,“ začíná své vyprávění paní Pavla z Litovle nedaleko Olomouce.

Klikněte pro větší obrázek!

Kubínovi zvolili trend, který už pár let vévodí českým domácnostem, alespoň tedy tam, kde je to jen trochu možné – bezprostřední spojení kuchyně s obývacím prostorem, který „nevystrkuje“ hospodyni mimo dění, ale naopak jí dovoluje být jeho součástí i při vaření: „Máme kuchyň propojenou s jídelnou. V této místnosti trávíme nejvíce času, a proto si zcela nepochybně zasloužila nový kabát,“ říká paní Pavla.

Klikněte pro větší obrázek!

„Kuchyň jsme si nechali zhotovit na míru. Největší finanční zátěží byly spotřebiče. Snažili jsme se, aby spadaly do energetické třídy A. Nový sporák, myčka, digestoř…. Nakonec celá proměna trvala dva víkendy a stála zhruba kolem 80 000 Kč,“ vypráví paní Pavla, která tím dokazuje svoje moderní ekologické myšlení, protože spotřebiče třídy A jsou k životnímu prostředí nejšetrnější. Rodina pochopitelně po koupi domu nemůže hýřit penězi: „Protože jsme byli finančně omezeni, obkladačky, elektrika a lednička (na ni snad taky jednou dojde) zůstaly původní. Vše ostatní je nové,“ vysvětluje paní Kubínová. A my dodáváme, proč také vyhazovat pěknou dlažbu typu „kůže“, když ještě dobře slouží a k nové lince se výborně hodí?

Klikněte pro větší obrázek!

„Dřevo, použité na skříňkách, je olše. Museli jsme rozšroubovat poličky na boční straně a zlikvidovat dřevěný oblouk, který uzavíral kuchyň jako samostatnou místnost. Nyní je otevřená do prostoru a vytváří s jídelnou harmonický celek. Barvy na stěnách - hrášková a žlutá - jsou teplé barvy, které rozhodně nedráždí,“ pochvaluje si paní Pavla. A temně zelená barva umělého kamene, použitá na pracovní plochu, barevně také dobře pasuje… .

Klikněte pro větší obrázek!

„S novou kuchyní jsme velice spokojeni. Nejvíc jsme ocenili myčku na nádobí, která nám ušetří spoustu času,“ končí paní Pavla. Prostě pěkná, šikovná malá kuchyňka, která lahodí oku a dobře slouží, navíc v rozumné cenové relaci, co víc člověk potřebuje, co myslíte?

Kuchyň paní Kubínové byla vybrána z kuchyní, které jste nám na naši výzvu posílali vy, čtenáři. Spolu s dalšími třemi, které vám během srpna každý týden představíme, bude mít možnost během září v Anketě o nej kuchyně získat hlavní výhru v hodnotě 3000 korun.

Text a foto: čtenářka