„Vloni na podzim jsme začali předělávat typickou panelákovou kuchyň. Měla to být námi poprvé v životě navržená i vytvořená kuchyň podle našich požadavků a představ, a tak jsme s tím celkem dlouho otáleli. Také finanční stránka nás předem celkem děsila. Inspirací nám byl jeden díl pořadu Jak se staví sen, kde pracovali na stejné panelákové kuchyni, jako máme my. Nejsme žádní projektanti a spoustu věcí si nedovedeme předem představit, a tak jsme se původně báli nějakého bourání a zazdívání. Až když jsme to viděli v tomto pořadu, najednou jsme zahodili obavy a pustili se do toho,“ začíná své vyprávění paní Dana Šilhová.

 Kuchyně před rekonstrukcí  Kuchyně před rekonstrukcí

„Nejprve jsme zazdili vchod do kuchyně z předsíně, potom jsme zrušili oblouk z obýváku spolu s okénkem a poté zkrátili stěnu mezi obývákem a kuchyní. Přestavbové věci jsme řešili s manželem a kamarádem zedníkem, ale kuchyň jako takovou už nechával na mne. S návrhem mi pomohla další kamarádka a poté internetový plánovač Ikea, kde jsem plánek několikrát z gruntu předělávala,“ pokračuje paní Dana.

 Kuchyně v přestavbě  Kuchyně v přestavbě

„Dlouho jsem nevěděla, do jakého dřeva nebo odstínu jít, ale nakonec jsem zvolila černou barvu. Zaprvé se mi líbila, ale také jsem si říkala, že bude dobře ladit s novou nerezovou americkou lednicí a rok starým nerezovým sporákem. Zjistila jsem si, že se dá sehnat úplně stejná samolepící fólie, takže se dá doladit i z venku větratelný původní špajz, který jsem odmítla zrušit. Zastávám totiž názor, že úložných míst pro zásoby není nikdy dost. Výměna dveří na tomto starém špajzu by nebyla tak jednoduchá a hlavně nás od toho odborníci zrazovali, neboť u nových materiálů, které jsou nyní na trhu, hrozí, že se dveře střetem teplot začnou brzy kroutit,“ vysvětluje paní Dana.

 Pohled na centrální část kuchyně s nerezovým sporákem a digestoří.  Paní Dana zvolila na pracovní desku béžovou barvu, která krásně doplňuje černou a nerez.

„V původní kuchyni jsme měli ještě jeden vestavěný špajz -na suché potraviny, léky, chléb... Ten jsme zrušili a nahradili ho vysokou skříňkou, která uzavírá celou linku z jedné strany. Nakonec jsou oba špajzy, uprostřed s lednicí, hodně podobné a nejsou rušivým elementem. V místě po zazděných dveřích vznikl zajímavý výklenek, kam jsme prodloužili pracovní desku, umístili na ni polici a máme místo pro mikrovlnnou troubu (časem plánujeme novou), kuchyňského robota, topinkovač a jiné kuchyňské přístroje,“ pochvaluje si paní Dana.

 Paní Dana má ráda co nejvíce úložných prostorů.  Americká lednice a skříňka na potraviny

„V obou rozích vedle sporáku jsou rohové skříňky s otočnými policemi, kam se vejde neuvěřitelné množství nádobí. Využívám to na hrnce a kastroly, pánve, cedníky a pekáče, a v pohodě se mi tam vše vejde. Vedle špajzu máme 80 cm šuplíkovou skříňku, nahoře s prostorným a přehledným příborníkem, uprostřed šuplík s dalšími kuchyňskými doplňky (ubrousky, fólie, otvíráky, prkénka...) a dole se stojánkem na poklice. Pak následuje myčka, ta je původní a dost jsme se báli, zda svou bílou barvou nebude moc rušit. Měla jsem připravenou i variantu, že bych ji opět polepila samolepící fólií, ale zdá se, že to ani není potřeba. Vedle myčky je pod dřezem účelný šuplík s odpadkovými koši na tříděný odpad a úklidové prostředky. Perfektní umístění!“ Paní Dana je svými úložnými prostorami zjevně nadšená a my to zcela chápeme – snadněji se tak udržuje pořádek, když každá věc má svoje místo.

 Šuplík s organizérem  Otočný drátěný program ve skříňkách dovoluje pořádek v nádobí.

„Dřez jsme pořídili granitový a mám z něj obrovskou radost. Kromě elegantního vzhledu je velký a hluboký. Na druhé straně máme tři stejné skříňky na další kuchyňské pomocníky (mixéry, toustovač, různé dózy, kuchařky, fondue ap.). Vše jsme pokryli celkem drahou pracovní deskou, ale líbila se nám a hlavně by měla být i kvalitní - otěru i tepluodolná. To se to vaří! Dříve jsem měla 1,30 m pracovní plochy a nyní mám bez mála metrů šest,“ pochvaluje si paní Dana.

 Jídelná stůl plánuje paní Dana nový, prý o příštích Vánocích.  Svítidla jsou velmi dekorativní.

„Cenově jsme se vůbec nevyčerpali, přestože jsme vytvořili prostornou, účelnou a prý i hezkou kuchyň. Je pravda, že nám hodně pomohli naši kamarádi, ať už s radami, stavebními úpravami a nebo i se zavěšením horních skříněk, sestavením pracovní desky do rohu atd. Kdybychom měli platit odborníky, vyšla by kuchyň určitě mnohem dráž. Takhle jsme se dostali na cenu 58 000,- Kč. V této kalkulaci je nábytek z Ikey včetně obkladových panelů (cca 35 000,-), stavební materiál, pracovní deska včetně úprav, rohové lišty, granitový dřez, silikon, lepidla, světla, část podlahy,“ zakončuje evidentně spokojená majitelka nádherné nové kuchyně, paní Dana. A jak se její kuchyně líbí vám?