„Rekonstrukcí naší kuchyně jsme chtěli vyřešit mnoho nevyhovujících věcí. Protože je kuchyně malá, potřebovali jsme hodně úložných prostorů. Dolní skříňky jsou proto všechny výsuvné, což je nepraktičtější, pečící troubu jsme přesunuli i s mikrovlnkou nad úroveň pracovní desky a pod plynovou varnou desku jsme umístili další tři výsuvy,“ začíná své vyprávění pan Nápravník.

Kuchyň pana Nápravníka před rekonstrukcí. Kuchyň pana Nápravníka před rekonstrukcí.

„Naše nová kuchyně je rohová. Řešili jsme i spojení pracovní desky. Změnou výšky varné desky a pracovní desky nám ale tento problém odpadl. I do hrnců při vaření je mnohem lépe vidět, protože jsou níž než je běžné. Úložný hluchý roh jsme vyřešili speciálním výsuvem , který je opravdu skvělý, i když byl dražší. Pod dřezem jsme umístili odpadkové koše a hned vedle myčku,“ pokračuje pan Miroslav.

Kuchyň pana Nápravníka před rekonstrukcí. Kuchyň pana Nápravníka před rekonstrukcí.

„Vedle myčky jsou ve výsuvech uložené talíře a pekáče. Horní skříňky jsou výklopné, jen nad varnou deskou klasické. Naproti stojící lenička nám vlastně vytvořila kuchyň do U. Při rekonstrukci jsme museli zazdít jeden vchod do kuchyně, který nám ale vůbec neschází. Drželi jsme se též hesla: Čím víc zásuvek, tím líp. Osvětlení máme bodové,“ vysvětluje pan Miroslav.

Třešňová barva dřeva krásně ladí s dvířky barvy vanilky. U Nápravníků používají závěsný program.

„V jídelním v koutě jsme vyměnili rohovou lavici za kulatý stůl s pěti židlemi. Potravinovou skříň zase nahradily zásuvky. Protože máme myčku, koupili jsme jen malý, levný dřez i baterii. Zato jsme nešetřili na pojezdech a otvírání horních skříněk. Odsávání z digestoře je vedeno skrz skříňky do centrálního odsávání. V drahých studiích to udělat nechtěli,“ postěžoval si pan Miroslav.

Horní vyklápěcí skříňky. Varná deska z nerezu je ve stylu retro.

„Pročetli jsme hodně časopisů. Kuchyň jsme navrhovali postupně v několika studiích, kde měli 3D. Po mnoha úpravách jsme si ji nechali vyrobit od skvělého truhláře, pana Zajíčka. Je dobře přemýšlet několik měsíců dopředu a postupně měnit detaily až k dokonalosti. Kuchyň už užíváme rok a jsme spokojeni,“ pochvaluje si pan Miroslav.

Spodní skříňky jsou vysouvací. Kulatý nerezový dřez.

„Rozpočet byl bez spotřebičů a bez dřezu 80 000 Kč. A tolik jsme také za kuchyňskou linku zaplatili. Oproti moderním studiím byla cena o 20 až 40 tisíc nižší. Za rekonstrukci celé kuchyně s novou myčkou a mikrovlnou troubou jsme zaplatili 150 000 Kč. Ostatní spotřebiče jsme totiž už měli,“ zakončuje evidentně spokojený pan Nápravník. Jak se vám jeho malá, o málo více než osmimetrová kuchyňka líbí?

Text i foto: čtenář