„Po 25 letech nazrál čas pro novou kuchyni. Vzhledem k tomu, že odmala miluju staré věci, a nemusí to být zrovna drahé starožitnosti, ale hlavně předměty běžného života našich předků, současný retro trend mi nahrál a už dopředu jsem věděla, že kuchyně bude ve stylu našich babiček, ovšem s vymoženostmi dnešní doby. Navíc se jedná o kuchyni ve starém, celkově zrekonstruovaném domě, který má minimálně barokní základy, což je další důvod, proč jsem chtěla bydlení v tomhle stylu,“ začíná své vyprávění paní Dana.

Předchozí kuchyně paní Hanušové, také nebyla špatná ale paní Haně se tmavěhnědá nelíbila.Kuchyně v rekonstrukci

„Dominantou měla být zrenovovaná kredenc po babičce. Podobné jsem si nechala udělat i nové skříňky. Bílá barva kuchyně byla tedy předem daná, ale moc jsem ji po létech v tmavé dřevěné kuchyni chtěla. Vyráběl ji místní truhlář podle mého návrhu, včetně spotřebičů a nové podlahy (Thermofix) jsme se vešli do 100 tisíc,“ vysvětluje paní Hanušová.

Nová kuchyně má krásná bílá dvířka linky.Pod oknem je dřez se zajímavou starobylou baterií.

„Půdorys pracovní části kuchyně je do písmene U s oknem v levé části. Dispoziční rozvržení jsem změnila ku prospěchu věci, myslím. Nejvíc mě těší trouba ve výšce očí a dřez před oknem. Dále pak jsem spokojená s větší šířkou digestoře (doufám v menší znečištění blízkých skříněk) a samozřejmě mi spoustu času šetří myčka, kterou jsem dosud, nevím proč, odmítala,“ pokračuje paní Dana.

Sporák je sice moderní, se všemi vymoženostmi ale v retro stylu.Velkým oknem jde do kuchyně spousta světla, které odráží od bílých ploch.

„Teď mne moc baví shánět doplňky, drobnosti, kterými si kuchyňku i nadále zútulňuji, restauruji i nashromážděné poklady po předcích. Radost mám z retro rádia a vodovodní baterie, i když se mnohým bude zdát nepraktická, za cenu jejího vzhledu jsem ochotná trochu slevit z praktičnosti,“ vypráví paní Hanušová, co ji aktuálně dělá největší radost. Ještě dodává, že musí moc pochválit i svého přítele, který se na rekonstrukci valnou měrou podílel…

Tento příborník dal základ stylu celé kuchyně.Jídelní kout je rozkošný, umně napodobující stolování našich babiček.

„Součástí prostoru, otevřeného do obývacího pokoje, je jídelna ve stejném stylu. Na jídelní stůl jsem použila jsem nohy ze starého, deska je nová z dubového masívu. Lavice je jedna z nejlevnějších zahradních, natřená na bílo. Židle jsou také staré, zrenovované. Obývák zatím čeká, spolu s námi, na dohotovení kachlových kamen, doufám, že do Vánoc budeme bydlet v hotovém starodávném domově s duší,“ vysvětluje paní Dana.

Svatební servis babičky paní Hanušové.Tyto předměty jsou paní Hanušové „poklady z půdy“.

„Moderní funkcionalistické interiéry se mi sice taky líbí, ale žít bych v tom nemohla. Je určitě dobře, že každému je blízké něco jiného a pryč je paneláková uniformita,“ zakončuje paní Hanušová. Její kuchyně je krásná, co myslíte? Podělte se o své názory v diskuzi…

Text i foto: čtenářka