Bydlíme s manželem v rodinném domě se dvěma bytovými jednotkami, který stavěli prarodiče s rodiči počátkem šedesátých let. Dispozičně nic moc – velká předsíň s mnoha dveřmi, malá kuchyň s minimální pracovní plochou, z jednoho pokoje ubírala prostor zděná spižírna zasahující z kuchyně, přes kterou se v zimě větracími průduchy táhl z venku chlad a v létě mravenci a jiný hmyz …

Původně jsme potřebovali kompletně zrekonstruovat kuchyň, ale nakonec se předělával celý byt. Již několik let jsem přemýšlela, jak by se dal byt upravit, až jsem vymyslela novou dispozici, kterou mi v projekční kanceláři za spolupráce statika zpracovali do stavebních plánů. Získala jsem tak velký obývák s jídelnou propojený s kuchyní a pracovnou. Realizace proběhla v roce 2010.

Co se týká samotné kuchyně zbouráním příčky mezi kuchyní a jedním pokojem, a zbouráním zděné spižírny jsem získala z původních 8,8 m2 plochu 17,8 m2. Posunuty byly i dveře z předsíně do kuchyně, které z důvodu úspory místa nahradily posuvné dveře do zdi. Na jednom konci vznikl prostor i pro pracovnu s počítačem. Z původní stříšky nad vjezdem do garáže vznikla terasa, na kterou byly v části mezi kuchyní a pracovnou probourány dveře. Do místnosti obrácené na severovýchod se dostala spousta světla. Tím, že byly zrušeny dva původní radiátory a v nové dispozici se s nimi nepočítalo, padla volba na teplovodní podlahové vytápění.

V navrhování vybavení kuchyně jsem kladla důraz na vzhled a praktičnost, dostatek pracovní plochy a úložných prostor. Měla jsem základní představu o rozmístění nábytku a tu jsme pak v kuchyňském studiu dotáhli. Zavrhla jsem otevřené police a skříňky, různé zakončovaní poličky, do kterých se jen práší. Původně jsem se zařekla, že už nikdy nechci mít bílou kuchyni. Nakonec mě přesvědčil bílý lesk svou čistotou a dojmem luxusu. K tomu pracovní deska v lesklém laminu vzhledu červeného mramoru, ze stejného materiálu zádová deska kombinovaná s pásem světle šedých velkoplošných dlaždic. Korpusy skříněk mají vzhled běleného dřeva.

V dolní části jsou maximálně využity šuplíky s plnovýsuvy a automatickými dojezdy, a to i ve skříni na potraviny. Mám tak lepší přehled o uložených věcech a vše je pořád uklizeno. Pracovní deska je zvýšena na 90 cm, takže pod hluboký granitový dřez vejde i výsuvný koš se třemi kbelíky na třídění odpadu. Granitový dřez s odkládací plochou si nemohu vynachválit, je dostatečně hluboký a velmi dobře se udržuje, nejsou na něm vidět stopy po vodě ani mastnotě. Také nedám dopustit na novou (a mou první) kvalitní parní myčku nádobí.

Horní skříňka nad dřezem má 120 cm dlouhé světelné dno, takže pěkně osvětlí tuto rohovou část. Nad sklokeramickou varnou deskou je zapuštěná perimetrální digestoř s osvětlením. Blok vysokých skříní s uskladněním potravin, vestavnou mikrovlnnou troubou a úložnými prostory doplňuje výsuv s točnou, na kterém je připevněna televize. Televizi lze natočit jak do kuchyně, tak do pracovny.

Chtěla jsem oddělit prostor s malým jídelním stolem (velký je v jídelně), avšak nelíbí se mi barové pulty. Vymyslela jsem zvýšený ostrůvek 120 cm vysoký, ve kterém je vestavěna trouba, je tam také skříňka na kuchařské knížky a polička na odkládání časopisů apod.

Část spotřebičů jsem zatím ponechala původní (lednice, el. trouba, varná deska), nové jsou digestoř, myčka a mikrovlnka. Do pracovny se mi teď vešel i mrazák, který stál původně mimo byt.

Stavební příprava včetně nových rozvodů vody, odpadu, podlahového topení a položení podlah byla realizována místní stavební společností v rámci celkové rekonstrukce bytu a nelze tedy stanovit cenu pouze za kuchyň. Spolupráce při návrhu kuchyňského nábytku, výběru povrchů, kování, dřezu, baterie, dodávky spotřebičů a realizace probíhala s firmou Panel Interiér z Frenštátu p. R. Cena bez spotřebičů činí 140.000 Kč.

Z nové kuchyně jsem nadšená a opravdu se mi moc líbí.

Dagmar Pečenková
Frenštát p. Radhoštěm

Pošlete fotky kuchyně a vyhrajte 2000 Kč další krásné ceny

Máte novější kuchyň a jste na ni pyšní? Či je vaše kuchyň starší, ale zajímavě řešená, nebo se vám prostě jen líbí natolik, že se s ní chcete pochlubit? Pošlete nám její fotky a inspirujte ostatní, kteří teprve na svou novou kuchyň čekají. Navíc můžete vyhrát krásné ceny. Více informací...Autor: Dagmar Pečenková | Fotografie: Dagmar Pečenková