„V lednu loňského roku jsme se rozhodli pro rekonstrukci v našem panelákovém bytě 3+kk v Praze - Hostivaři, postaveném v roce 1972. Hlavním důvodem bylo špatné vodovodní potrubí, stará kuchyňská linka a nevyhovující koupelna, také elektrické rozvody. S manželem jsme se hned na začátku dohodli že největší slovo v kuchyni o velikosti 300 x 280 cm budu mít já a on zase bude velet koupelně a všemu ostatnímu. To sice nešlo dodržet, ale po vzájemných výměnách názorů jsme se nakonec vždy kupodivu shodli a dotáhli rekonstrukci do konce. Pokud to opravdu vypadalo, že se my dva nedohodneme, vstoupil do sporu náš třináctiletý syn a vše nám pomohl zvládnout tak, aby to vyhovovalo celé rodině,“ začíná své vyprávění „velitelka“ kuchyně, paní Rychlá.

Klikněte pro větší obrázek! 

„Věnovali jsme výběru kuchyně opravdu spoustu času, obešli jsme hodně kuchyňských studií (přesněji řečeno, spíše všechny, které vůbec existují v Praze) a zjistili jsme, že každé studio nám radí nebo nutí něco jiného, což nám ne vždy vyhovovalo. Zase jsme tím ale získali hodně informací o možnostech, které jsou na trhu a co a jak jde nebo nejde vyřešit. Vždycky to většinou ale ztroskotalo na ceně, protože přece jen moje nároky byly o něco vyšší než finance, přidělené na kuchyň. Ale přece jen se na nás štěstíčko usmálo a to tehdy, když už jsme věděli, jak si naši kuchyň představujeme a co všechno by měla splňovat. Sconto nábytek vyhlásil slevu 30% a bylo vše rozhodnuto,“ pokračuje paní Drahomíra Rychlá.

 Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

„Hurá, mohli jsme si přece jen dovolit o trochu více než v ostatních kuchyňských studií. Celková cena kuchyně i se spotřebiči a montáží nakonec dosáhla 185 tisíc. Nyní jsme mohli vybírat firmy na rekonstrukci. I to se zdařilo a tak 1. července mohlo vše začít. Sice nám trochu věci zkomplikoval náš starší syn, který nám oznámil datum svatby, jenž skoro kolidovala s naší přestavbou, ale mírným posunem a domluvou jsme vše naplánovali tak, aby to vyšlo. Práce postupovaly přesně podle plánu a já se těšila na novou kuchyň, kterou měli namontovat přesně na můj svátek, 18.7. Říkala jsem si, že by to bylo krásné uvařit si něco dobrého už v nové kuchyni,“ vypráví napínavou story rekonstrukce paní Drahomíra.

 Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

A pokračuje: „Ale to by zase bylo až moc radosti najednou. Nastaly první komplikace, panelák má přece jen hodně chyb a u nás byl problém s tím, že se nám kuchyně nevešla přesně tak, jak jsme chtěli, i přes to, že dodavatel si ji sám zaměřil. Montéři museli odjet, nastoupila stavební firma, připravila novou zeď přesně podle míry kuchyně - a to tedy zvládli perfektně - a za týden nastoupili montážníci znovu. Sice nastaly další, tentokráte trochu menší komplikace (výrobci se nepodařilo udělat správně rozměry jedné ze skříněk), ale i to se časem zvládlo a kuchyň se nakonec povedla,“ vysvětluje paní Rychlá.

 Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

„Vše dopadlo dobře a zatím jsem nezjistila žádnou vadu ani nedostatek, který by kuchyně měla. Cena byla sice trochu vyšší, než jsme původně plánovali, ale zase jsme se rozhodli pro nové spotřebiče, přece bychom si do takové kuchyně nedali staré, že. A peníze, které o trochu více převýšily náš původní rozpočet, se nám částečně vrátily po vyřízení reklamací z prodlení,“ říká spokojeně paní Drahomíra.

 Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

„Sconto nábytek dodal kuchyňskou linku, dřez je od značky Franke, stejně tak i dřezová baterie. Všechny vestavné spotřebiče (trouba, myčka a varná plynová sklokeramická deska s pátým hořákem Wook, digestoř, lednice) jsou od firmy Fagor. Protože jsem vyšší postavy, podmínkou byla výška pracovní plochy, která je 98 cm. Všechny skříňky mají výsuvy a na stěně jsou výklopné skříňky. Pod ně jsme pořídili rektifikovanou dlažbu, do které jsme nechtěli zbytečně vrtat, a proto jsme do rohu umístili výsuvnou elektrickou zásuvku,“ dodává paní Drahomíra.

 Klikněte pro větší obrázek!  Klikněte pro větší obrázek!

Osvětlení kuchyně je také dostačující. U digestoře, kterou jsme vybírali podle hlučnosti, máme totiž obývací pokoj propojený s kuchyní, jsme využili pomocí podhledu vytvořeného ze sádrokartonu stávající odtah, a v něm je umístěno také bodové osvětlení nad linkou. Pracovní část je osvětlena zářivkou, digestoř má své vlastní osvětlení a nad jídelním stolem je také samostatné osvětlení. Nápadem mého manžela bylo ukončit stěnu nad výklopnými skříňkami jednou řadou luxfer a výsledek je skvělý. Prosvětluje to v sousedství umístěnou koupelnu a zase naopak vytváří příjemné světlo, pokud se svítí v koupelně. Jediný spotřebič, který jsme si nepořídili nový, je mikrovlnná trouba, která je umístěna nad pečící troubou ve výklopné skříňce, takže ani není vidět. Jak jsem již zmínila, kuchyně je propojená s obývacím pokojem a tak jsme volili jednotnou plovoucí podlahu, pouze pod linkou je dlažba,“ končí paní Rychlá své obsáhlé vyprávění… Tak jak se vám líbí její kuchyně?

Kuchyň paní Rychlé byla vybrána z kuchyní, které jste nám na naši výzvu posílali vy, čtenáři. Spolu s dalšími třemi, které vám během března každý týden představujeme, bude mít možnost v Anketě o nej kuchyně získat jednu z našich výher.

Text a foto: čtenářka