Chci se podělit o zkušenosti při výměně kuchyně v našem rodinném domě. Původní kuchyňská linka byla malá, nepraktická, spotřebiče dosluhovaly a chyběla dostatečná pracovní plocha. Místnost je sice dost velká, ale museli jsme se vypořádat s nešťastně umístěnými dveřmi do spíže. Ke všemu se jednnalo o studenou místnost, která nikdy nešla vytopit a chlad v zimě způsoboval růst plísní. Proto jsme se při rekonstrukci rozhodli instalovat krbová kamna. Ta však musela být umístěna v blízkosti komínu v prostoru určeném pro kuchyňskou linku přímo vedle dveří do spíže.

Kuchyň  Rekonstrukce

Nepomohli mi ani profesionálové. Navštívila jsem kuchyňské studio Sykora, kde mi počítačovým programem zpracovali návrh, bohužel s úzkým prostorem u dveří si poradit nedokázali. Nehledě na cenu, která mi přišla vysoká.                                .

Kuchyně 

Nakonec jsem se vydala za stolařem z blízké obce panem Machů. Ten místo počítače vytáhl malý papírek, začal se na všechno vyptávat a přitom něco na papírek čmáral. Vyřešil i prostor před spíží. Počmáraný papír se rozhodně nedal srovnat s návrhy vytvořenými počítačovým programem, ale rozhodla jsem se důvěřovat a naši vytouženou kuchyň panu Machů zadala. Čekání zkrátila rekonstrukce elektrických rozvodů v kuchyni a výměna stávajících obkladů, která se neobešla bez komplikací, řešily se křivé stěny a nový obklad se den před termínem instalování kuchyně vyboulil.

Kuchyně 

Vše nakonec dobře dopadlo a s novou kuchyní jsme všichni spokojení. Má sice jednu výraznou estetickou vadu a to barvu podlahy, kterou jsme se z finančních důvodů rozhodli nechat původní. Ale jinak se původně studená a nevlídná místnost stala příjemným, útulným a praktickým útočištěm, kde se schází celá naše rodina.

Text a foto: Petra Hrubová, Valašská Polanka