„Posílám fotografie své kuchyně, kterou máme asi dva roky - pořídili jsme si ji po svatbě. Prostor byl původně poloviční a sloužil jako dětský pokoj. Probourali jsme ještě prostor vedle, který se téměř nepoužíval - v dávné minulosti to byl malý chlívek, v poslední době spíž sklad - a vznikla velká místnost, kde je kuchyň, jídelna, místo na spaní, oddělené skříněmi) a malá koupelna se sprchovým koutem a záchodem. Celkem asi 30 m2. Kuchyň zde předtím nikdy nebyla,“ začíná své vyprávění paní Lenka Vivarová.

Aby se zelenomodrá kuchyň trochu „rozsvítila“, našila paní Vitvarová oranžovo-žluto-modré závěsy a ubrusy.Protože se jedná o garsonku, musí se do místnosti s kuchyní vejít i provizorní spaní.

„Kuchyň jsme si navrhli sami. Bohužel, odpady a podobně se dělaly dříve, než se kuchyň koupila, protože jsme dlouho hledali, a proto jsme pak byli trochu vázaní na to, jak se to před tím udělalo. Přesto si myslím, že nakonec se nám kuchyň podařila vymyslet tak, že dobře slouží,“ pokračuje paní Lenka.

Aby se zelenomodrá kuchyň trochu „rozsvítila“, našila paní Vitvarová oranžovo-žluto-modré závěsy a ubrusy.Za kuchyní a sporákem není obklad, což je celkem nepraktické (Vitvarovi ale nepočítali, že kuchyň budou využívat dva roky, původní plán byl mnohem kratší - proto nedávali dlaždičky nebo desku). Police nad sporákem je také dílo manžela paní Vitvarové - původně prázdný a nevyužitý kout takto našel alespoň částečné využití.

„Tuto kuchyň jsem si pořizovala jako dočasné řešení, než zrekonstruujeme vedlejší byt. Nechtěli jsme do ní zbytečně investovat na tak krátkou dobu, ale zároveň jsme chtěli, aby byla praktická a dobře vypadala. Naskytla se nám velice výhodná koupě přes inzerát. Takto jsme pořídili modrozelené skříňky a větší část kuchyňské desky. Bílou skříňku, poličky a sokly nám udělal můj tatínek, který je vyučený truhlář. Ten rovněž dokoupil chybějící část desky - podařilo se mu najít úplně stejný vzor - a celou kuchyň namontoval,“ vysvětluje paní Lenka. A my dodáváme, že Vitvarovi velmi zajímavě skloubili zelené a bílé skříňky, pořízené z různých zdrojů, až to vypadá jako záměr návrháře.

Protože se jedná o garsonku, musí se do místnosti s kuchyní vejít i provizorní spaní.Zajímavé uložení dřevěného válu, které vyrobil manžel paní Vitvarové.

„Celá kuchyň bez spotřebičů tedy stála do 10 tisíc, což považuji za nádhernou cenu, když vezmu v potaz, jak pěkně tato levná linka vypadá. Rozhodně se za ni nemusíme stydět před někým, kdo má kuchyň kompletně novou. Pokud nechcete do kuchyně moc investovat, podívejte se po bazarech, třeba objevíte podobnou výhodnou koupi jako my,“ netají se svým uspokojením paní Vitvarová.

Uložení poklic do kovového odkapávače na nádobí je nápad tchýně paní Vitvarové. Každodenní nezbytnosti na desce

„Ráda a hodně vařím, proto kuchyň je maximálně využívaná. Je spojená s jídelnou a skříněmi je oddělené místo na spaní. Přesto prostor nepůsobí přeplněně a je plně funkční. Jediné, co mi moc nevyhovuje, což ale to nezávisí na kuchyni, je to, že se jedná o prostory , kde jsou dvě stěny ven a další dvě stěny do chodby. Proto je zde chladněji a místnost se v zimě špatně větrá,“ pokračuje paní Lenka.

Čaje mají Vitvarovi rádi, proto mají zvláštní poličku. Nově založená „bylinková zahrádka" - zatím jen bazalka, ale paní Vitvarová ji hodlá co nejdříve rozšířit i o jiné druhy bylinek na vaření.

„V současné době plánujeme rekonstrukci vedlejšího bytu, kde by měla být nová, moderní kuchyň s jídelnou, ale já přesto na svoji „starou“ kuchyň nenechám dopustit,“ zakončuje paní Lenka. Jak se vám její kuchyň líbí? A co říkáte té neuvěřitelné pořizovací ceně? Podělte se s námi o svoje názory v diskuzi!

Text a foto: čtenářka