Dovolte, abych se i já, jako chlap, angažoval do „ženských kuchyní“. Já jsem si totiž kuchyň vyráběl sám. Jak k tomu došlo?

Vzhledem k tomu, že jsme s mojí partnerkou v letech, rozhodli jsme se stáří dožít na venkově, nejlépe na samotě, stranou od lidí a hluku. Koupili jsme tedy chalupu a těšili se, jak důchodový věk vyplníme adaptací domku, prací na zahradě a tím, co nás baví.

Kuchyň, to je první místo v domě, které musí plnit svůj účel. A jako chlap, jsem se podle hesla „udělej si sám“, pustil do její výroby. Nakoupil jsem materiál, u kamaráda vše nařezal a začal tvořit. Místnost, kde měla být kuchyň, již dříve k podobnému účelu sloužila. Jenže vše, co bylo po původních majitelích, muselo pryč: podlaha – mazanina, přikrytá rozpadlým PVC, strop s klenutím a rezavé traverzy, jako obložení stěn sloužily shnilé palubky a tak dále...

 

Klenutí, mapy, rezavé traverzy. Co s tím? Nakonec jsme se rozhodl pro zachování a opravení klenby s tím, že zkusím obložit traverzy. Nařezat prkna, přilepit, začistit páskou. Zdařilo se, jak vidíte na fotografiích.

 

Udělal jsem rozvody vody, natahal dráty, zapojil zásuvky, přilepil obklady, srovnal podlahu, křivé stěny omítkou a opravil další nutné, viditelné závady, vyměnil okno za plastové. Řeknu upřímně, byl jsem z toho naštvaný, říkal jsem si, jak vůbec mohli lidé takto stavět. Nevzdával jsem to a po vymalování se mohla montovat kuchyňská linka.

 

Kuchyň je hotová: Barva calvados, zásuvky fungují, digestoř taktéž, teplá voda teče, odpad nikde neprosakuje. Pět a půl metru dlouhá linka s neděleným pultem z lamina a paní říká, že má super velký pracovní prostor.

 

Pozitivní je, že jsme hodně ušetřili. Bez elektrospotřebičů a ostatních stavebních nákladů jsem se s kuchyní vešel do 15 000 Kč. Byla to fuška, opětovně bych to dělat nechtěl, ale mám radost, že se to povedlo podle našich představ a možností. Kuchyně slouží jak k vaření, tak i jako pracovní a odpočinkový kout. Jídelnu máme mimo tento prostor.

 

Ještě bych chtěl vyzvat šikovné kolegy. Chlapi, dejte se do toho, uvidíte že to zvládnete. Trochu klidu a rozvahy, výsledek se dostaví!

Text a foto: Jaroslav Felcman, alias Fousáč

Pošlete fotky kuchyně a designovou lampu Loop a další krásné ceny

Máte novější kuchyň a jste na ni pyšní? Či je vaše kuchyň starší, ale zajímavě řešená, nebo se vám prostě jen líbí nakolik, že se s ní chcete pochlubit? Pošlete nám její fotky a inspirujte ostatní, kteří teprve na svou novou kuchyň čekají. Navíc můžete vyhrát krásné ceny. Více informací...