„Potřebovali jsme rychle bydlet za málo peněz, tak jsme si pořídili 1+1 o velikosti 38m2 ve starším paneláku v městské části Brno–Štýřice. Byt byl ve špatném stavu, nic nefungovalo, jak mělo, ale s tím jsme počítali a pustili se do rekonstrukce, kterou jsme prováděli sami, jen občas pomohl nějaký kamarád. Likvidovali jsme panelové příčky v rámci jádra a samozřejmě celé umakartové jádro (zde bylo celé ze dřeva), které jsme vyzdili znovu podle našich přestav. Naším cílem bylo především zbavit se tmavé chodby, co zabírala půlku malého bytu,“ začíná své vyprávění pan Jan Štícha.

Pohled na linku do tvaru L, kde se elegantně snoubí materiály jako bíla bříza, ořech a lakované bordó svrchní skříňky.Pohled na kuchyňský kout a důvtipně použitá dvě zrcadla, která prostor opticky zvětšují.

„Vyzdili jsme jádro a položili dlažby, udělali elektriku (v bytě byl jen starý jistič na 15A). Plynovou troubu jsme zamítli, jenže kvůli elektrické troubě jsme museli předělat rozvaděč a vlastně i kvůli pračce přidat nový okruh. Také jsme udělali podhledy s úspornými bodovými svítidly – strop byl šíleně deformovaný, cca 1–2 cm na metr délky. Vzhledem k tamním vysokým stropům u paneláku nezvyklým (2,95 metru je na panelák dost) si to o podhledy přímo říkalo! Je to velmi jednoduché a levné, za dva dny nemáte co dělat a na plochu cca 20 m2 (chodba, kuchyň, koupelna s WC) se vejde 11 x 7W úsporných bodovek, 1 x 50W na chodbu a 4 x3 5W s trafem do koupelny, což vychází na cca 6–7 tisíc se vším všudy, tedy pokud si to uděláte sami. A samozřejmě byly kompletně předělány rozvody vody a odpadu,“ pokračuje v líčení rekonstrukční anabáze pan Štícha.

Černá mramorová pracovní plocha se překvapivě do hnědo-rudé kuchyně skvěle hodí.Nerez sporák a digestoř dotvářejí estetický dojem z malé kuchyňky.

„Až pak jsme se začali zabývat kuchyní. Jsme dva a chodíme do práce, takže nějaké větší vaření nepřichází v úvahu, maximálně občas o víkendu. Vzhledem k tomu, že se jedná o startovní byt, tak jsme nechtěli utratit za kuchyň 150 tisíc, ale i tak nebylo jednoduché najít kompromis, který by nám vyhovoval. Vsadili jsme na kombinaci více barev, kterou nám navrhla kamarádka. Byli jsme trochu nervózní, jak tahle kombinace bude vypadat v reálu a nejen na papíře. Naštěstí to dopadlo dobře,“ raduje se pan Štícha.

I dřez je z nerezu, takže se hodí ke sporáku a digestoři.Čtyři psíci Štíchových? Ne, to je jen optický trik.

„Byly použity dekory bordó na horní skříňky (na vestavnou mikrovlnku v tloušťce 30 cm nebyly peníze), sněžná bříza na korpusy, šuplíky a vestavnou lednici (to je neosvětlená část kuchyně přímým světlem), a ořech na spodní skříňky proti oknu. Desku jsme zvolili tmavou, je z ní udělán i sokl. Pojezdy jsou tiché, samozavírací a madla v provedení nikl. Kuchyň je v rámci tohoto maličkého bytu dostatečně velká, ale na žádné velké vaření to není. Přesto je funkční, praktická a čistá a kupodivu i prostorná - vejdou se tam veškeré naše věci spojené s vařením a ještě zbývá místo i na ostatní věci,“ pochvaluje si pan Štícha.

Zásuvka s plnovýsuvem, kde mají své místo příbory.Cekový pohled do kuchyňského koutu i s oknem, které zdobí záclony, barevně ladící s bordó skříňkami.

„Cena byla cca 40 tisíc bez spotřebičů, dohromady celkem zhruba 65 tisíc korun. Návrh provedla kamarádka a po konzultaci s výrobcem jsme ještě provedli drobné úpravy, ale originální barevné řešení zůstalo zachováno. Rozměry jsou zhruba 2,3 x 2,2 m a linka je do tvaru písmene L,“ zakončuje své vyprávění pan Štícha. Jak se vám jeho kuchyňka líbí?

Text i foto: čtenář