„Když jsme loni zařizovali kuchyni v novostavbě a já jsem hledala inspiraci především na vašich stránkách, plánovala jsem si se do vaší soutěže v budoucnu také přihlásit. Nejenom že jsem se u vás inspirovala fotografiemi a články, ale také jsem získala rady týkající se výběru digestoře a granitového dřezu s baterií. Ostatní spotřebiče jsme nové nekupovali, nechali jsme zabudovat ty ze starší kuchyně z předchozího bytu, máme je asi 6 let.“ Začíná své vyprávění pro nás velmi příjemně (pochvalou) paní Helena Urbanová.

 Pohled do kuchyně ještě před realizací kuchyňské linky  Pohled do kuchyně ještě před realizací kuchyňské linky

„Kuchyni jsem si plánovala sama a to téměř celý rok. Především jsem chtěla efektivně využít celou místnost, která není příliš velká, pouze asi 12,3 m2. Dlouho jsem přemýšlela nad tím, jak co nejefektivněji využít nevelký prostor. Vždycky jsem si přála kuchyňský ostrůvek, ten by se ale do místnosti nevešel. Dalším mým důležitým požadavkem byly alespoň dvě místa pro stolování, především pro děti, tím pádem zůstává jídelní stůl v obývacím pokoji čistý a přichystaný pro případnou návštěvu. Právě kvůli nedostatku prostoru v kuchyni jsou zde jen dvě místa ke stolování a proto, že zde jedí převážně děti, nejde o barový stolek a vysoké židle, ale o klasickou výšku desky i židlí. Deska není příliš hluboká, pouze tak, aby se na ni vešel talíř se sklenkou,“ pokračuje paní Helena.

 Vestavná lednice s mrazákem, dále osvětlená prosklená vitrína (opět z důvodu nedostatku prostoru pouze užší s jedněmi dvířky), pak mikrovlnka, roletová skříňka, ve které jsou umístěny malé spotřebiče a pod ní rohová skříňka s otočným karuselem.   U velkého okna je dřez s vaničkou a odkapávací plochou, dále pracovní plocha pro přípravu pokrmů, pod ní vlevo od myčky potravinový výsuv, dále rohová skříňka, pak následuje sklokeramická deska s troubou. Nahoře vpravo od digestoře jsou dvě prosklené výklopné skříňky, nad nimi hned pod rampou potom otevřená police, která je prozatím prázdná.

„Dalším mým požadavkem bylo, aby byl dřez umístěný u okna, což si nemohu vynachválit. Nejenže dobře vidím na umývané nádobí, ale mohu i při mytí sledovat děti hrající si na písku. I s granitovým dřezem jsem velice spokojena. Jde o světlý odstín (slonová kost) a proto jsem se obávala neustálých fleků, ty se ale na dřez kupodivu téměř neusazují, dřez stačí vyčistit jenom asi 1x za dva až tři měsíce. Pracovní deska je vzhledem k výšce mé postavy vyšší, má asi 91 cm, je v rovině s parapetem, tedy někde dosahuje hloubku asi 80 cm,“ vysvětluje paní Helena.

 U velkého okna je dřez s vaničkou a odkapávací plochou, dále pracovní plocha pro přípravu pokrmů, pod ní vlevo od myčky potravinový výsuv, dále rohová skříňka, pak následuje sklokeramická deska s troubou. Nahoře vpravo od digestoře jsou dvě prosklené výklopné skříňky, nad nimi hned pod rampou potom otevřená police, která je prozatím prázdná.  U velkého okna je dřez s vaničkou a odkapávací plochou, dále pracovní plocha pro přípravu pokrmů, pod ní vlevo od myčky potravinový výsuv, dále rohová skříňka, pak následuje sklokeramická deska s troubou. Nahoře vpravo od digestoře jsou dvě prosklené výklopné skříňky, nad nimi hned pod rampou potom otevřená police, která je prozatím prázdná.

„Až těsně před objednáním kuchyně u místní truhlářské firmy jsem měla jasno v odstínu dřeviny – oblíbila jsem si ořech. Vzhledem k tomu, že jsou místnosti v domě dost velké (až na kuchyni), rozhodli jsme mimo jiné použít ořech i na interiérové dveře a schodiště. U nich jde o dýhu, ale v případě kuchyně jsme zvolili podstatně levnější variantu s laminátovými dvířky. Myslím, že odstín kuchyňských dvířek a interiérových dveří se téměř shoduje. Folii jsem zavrhla, neboť cílem bylo, aby léta ořechu na sebe navazovala a to u fóliovaných dvířek možné není. Přicházela tedy v úvahu dýha, masiv nebo laminát.

 Na „poloostrůvku“ je z jedné strany prostor pro stolování a z druhé strany jsou velké 90-ti cm kontejnery, ve kterých jsou umístěny talíře a příbory, které jsou hned v blízkosti varné desky.   Na „poloostrůvku“ je z jedné strany prostor pro stolování a z druhé strany jsou velké 90-ti cm kontejnery, ve kterých jsou umístěny talíře a příbory, které jsou hned v blízkosti varné desky.

Kuchyně je dost prosvětlená, protože malé okno směřuje na východ a velké na jih, navíc je vymalovaná jemně žlutou barvou, takže jsem se tmavé kuchyňské linky nebála. Mám ráda přírodní barvy, proto jsem se rozhodla tmavý ořech mírně kombinovat se slonovou kostí, jak je vidět jednak nahoře na výklopech vpravo od velkého okna (jejichž korpus zůstává v ořechu), dále také na (mé oblíbené) čtvercové skříňce umístěné vlevo od malého okna, kterou lemuje širší ořechový korpus, díky němuž při pohledu z obývacího pokoje skříňka na zdi dobře vyniká. Doplňky jsme zvolili v hliníku, jak soklovou lištu u podlahy, tak úchytky, hliníkový rámeček na výklopech, hliníkovou roletu na skříňkách, závěsný systém apod,“ popisuje paní Urbanová.

 Vestavná lednice s mrazákem, dále osvětlená prosklená vitrína (opět z důvodu nedostatku prostoru pouze užší s jedněmi dvířky), pak mikrovlnka, roletová skříňka, ve které jsou umístěny malé spotřebiče a pod ní rohová skříňka s otočným karuselem.   Vestavná lednice s mrazákem, dále osvětlená prosklená vitrína (opět z důvodu nedostatku prostoru pouze užší s jedněmi dvířky), pak mikrovlnka, roletová skříňka, ve které jsou umístěny malé spotřebiče a pod ní rohová skříňka s otočným karuselem.

„Jinak prostorově místnost není velká, ale kuchyňské linky je tam nakonec dostatek. Tím, že jsme ji nechali vyrobit vlastně do tvaru „G“, moc se při vaření nenaběhám a vše mám hned po ruce, neboť linka je téměř všude kolem mě. Jak jsem již uvedla, kuchyni jsem si plánovala sama téměř do každého detailu a to kvůli předchozí zkušenosti, kdy jsem tehdy u starší kuchyně návrh a následnou realizaci nechala čistě na truhlářské firmě a až při užívání jsem přišla na spoustu věcí, které měly být jinak. Dlouhou dobu před realizací nové kuchyně jsem se tedy zaobírala prohlížením různých kuchyní, jak na internetu, tak v reálu či v tištěných časopisech a vybírala prvky, které se mi líbily a které jsem si přála mít v nové kuchyni. Rozpočet činil asi 82 000 Kč bez spotřebičů a dřezu,“ končí paní Helena.

Text i foto: čtenářka