Příběh paní Radky
Paní Radmila měla v životě na některé věci štěstí, na jiné smůlu. Tak už to v životě chodí. Štěstí má v tom, že se jí narodila krásná, zdravá dcera. Smůla ji potkala v okamžiku, kdy ji ještě během těhotenství opustil přítel. Neměla kam jít, proto se nastěhovala zpátky k mamince. Nyní však nastal čas ke změně: Končí jí jak mateřská dovolená, tak období, kdy nevěděla, jak dál. Stěhuje se do nové garsonky za novou prací. Je připravena začít novou životní etapu v prázdné místnosti, protože zatím nemá peníze na to, aby si garsonku zařídila. Radmila však netuší, že její dobrý přítel Jiří ji přihlásil do pořadu Jak se staví sen a že se designérům velmi zamlouvá příležitost pomoci někomu, kdo to opravdu potřebuje…

Patronka dílu Iva Frühlingová
„Byla jsem nadšená z celého konceptu, zejména z barev. Proto jsem se ráda zapojila do malování této garsonky. Taky jsem pomohla s vyklízením bytu a bouráním dveří, které zbytečně oddělovaly předsíň od obýváku a prostor zmenšovaly,“ říká známá zpěvačka.

Slovo designérů
Klikněte pro větší obrázek„Celková koncepce tohoto bytu vychází z požadavku umístit do jedné místnosti celkem čtyři funkční zóny – jídelnu, obývací pokoj, dětský pokoj a ložnici,“ říká designér David Plouhar. „V místnosti nebyl jediný kout, kde by tyto zóny šly vytvořit, proto jsme sáhli po japonských roletových panelech, zapuštěných do stropu, které nám mobilním způsobem rozdělují prostor dle momentální potřeby. Vycházeli jsme z bílého nábytku s vysokým leskem, aby se v něm odráželo světlo i okolní předměty, aby nábytek působil vzdušně a nebyl vnímán ve své velikosti. Je to takový malý optický trik, ale prostoru hodně pomáhá,“ prozrazuje pan Plouhar. „Nedoporučuji garsonky přehušťovat nábytkem, volte takové kusy nábytku, které lze zavěsit a zachovat tím volnou podlahovou plochu,“ doplňuje designér.

„Pracovali jsme s foto tapetou s motivem květu, který jsme umístili nad jídelní stůl v celé šířce od stropu k podlaze. Tím opticky prostor obrovsky zvětšujeme. Navíc fialová podporuje chuť k jídlu a ladí v kontextu s ostatními barvami v bytě,“ prozrazuje designérka Mária Mostinová.

Byla třeba vytvořit útulné klidné hnízdečko pro maminku s dcerou v nelehké životní situaci. Nechtěli jsme je obklopovat nábytkem a barvami, které by vyvolávaly agresivitu a deprese, ale naopak světlé něžné ženské tóny pro šťastný život dvou žen,“ dodává David Plouhar.

Prohlédněte si, jak vypadal kuchyňský kout „před“ a „po“ :

Tenhle výklenek skutečně nemá více než nějakých sedm metrů čtverečních, navíc celou jednu stěnu tvoří prosklené dveře. Tady vytvořit kuchyňku, to bude oříšek!

Klikněte pro větší obrázek 

Podívejte se ještě jednou z dálky, jak miniaturní prostor měli šikovní designéři k dispozici.

Klikněte pro větší obrázek

A tohle už je výsledek – rozkošný a navíc plně funkční kuchyňský kout, kde má mladá maminka všechno důležité hned po ruce. Příjemná hráškově zelená barva, použitá na stěny, v kontrastu s čistě bílou linkou vytváří dojem vzdušnosti a prostoru, přesně jak designéři slibovali.

Klikněte pro větší obrázek

Foto a autor: Prima TV
Více informací: web pořadu Jak se staví sen