„Rekonstrukce naší kuchyně byla součástí celkové přestavby našeho ´nového – starého´ bytu, do kterého jsme se s přítelem přestěhovali na podzim roku 2006. Změny jsme chtěli opravdu radikální, což se neobešlo bez bourání,“ začíná líčit anabázi vzniku své nové kuchyně paní Jana. „Původní kuchyň ve starším bytovém domě tvořila samostatnou místnost. Mezi ní a jídelnou byla menší spížka, kterou jsme se rozhodli odstranit, aby nám tak vznikla jedna velká místnost,“ pokračuje. Jak sami vidíte, původní kuchyně žádná velká sláva nebyla…

Klikněte pro větší obrázek!

Novou kuchyni si chtěli vyprojektovat sami, takže, jak paní Jana říká, „dokolečka jsme kreslili na papír nejrůznější varianty, jak by měla kuchyňská sestava vypadat.
Na dnešní dobu jsme neměli žádná speciální přání, pouze výsuvné šuplíkové boxy, výsuvný drátěný program v rohu kuchyňské linky a bar, který by rozděloval kuchyňskou a jídelní plochu.“

Klikněte pro větší obrázek!

I když místnost opticky zvětšili, což uvidíte na dalších fotografiích, co to jen šlo, stejně se nestala nafukovací, ostatně prostor pro celou kuchyňskou sestavu je pouhých šest a půl metru čtverečního. 

Klikněte pro větší obrázek! 

A tady už pomaloučku vzniká nová kuchyně… Paní Jana s přítelem oslovili soukromého truhláře, pana Binka z nedaleké Dolní Rovně. Ten jim postavil na míru celou kuchyňskou linku z lamina, jež povrchem imituje přírodní dřevo, a navíc obstaral i všechny spotřebiče. Paní Jana chtěla spotřebiče od jedné značky a její volba padla na firmu Zanussi. Kompletní náklady na linku i se spotřebiči paní Jana odhaduje na částku kolem 150 000 korun, což je na dnešní dobu velmi ´přátelská´ cena.

Klikněte pro větší obrázek!

Příjemně hnědo-béžové obklady, které s linkou výborně ladí, jsou italské, značky Etrusko a stály prý 400 Kč/m2. Dlažba na podlaze, která je použitá i v jídelním koutu, je značky Kentaur a stála 380 Kč/ m2.

Klikněte pro větší obrázek!

A tady už je skoro hotovo. Sami vidíte, že kuchyňská plocha je využitá velmi ekonomicky, navíc kuchyně skvěle vypadá. K teple hnědé barvě linky a hnědo-béžové obkladaček se skvěle hodí elegantní šeď lesklé, snadno omyvatelné pracovní desky. Jedná se prý o dřevotřísku s upraveným povrchem, který imituje přírodní kámen.

Klikněte pro větší obrázek!

Velmi šikovný je i barový pultík, nalepený na skříňku, která „se dívá“ do kuchyně, a má výsuvné šuplíky, u okna se v ní skrývá i odpadkový koš. Z druhé strany pak stojí dvě barové židle a pultík dokonce obsahuje i domácí „vinotéku“ – otevřené police, do nichž se vejde až dvacet lahví vína.

Klikněte pro větší obrázek!

Jídelna také není z největších, pro dvoučlennou domácnost ale bohatě stačí. „Naše kuchyň má za sebou první rok provozu. Jsme s ní spokojeni, stále se nám líbí, a co je hlavní - neshledali jsme na ní nic, co bychom dnes udělali jinak,“ končí paní Jana.

Klikněte pro větší obrázek!

Autor: Anna Vančová, Foto: Jana Houdková