I u nás platilo, že kovářova kobyla chodí bosa. S manželem máme firmu na výrobu kuchyní, ale já se své vysněné dočkala až po jedenácti letech. Před lety jsme do domu instalovali provizorní kuchyni z důvodů finančních i časových - bylo před Vánoci a hlavně jsme chtěli bydlet - jakkoliv. Již tenkrát jsem měla představu o bílé kuchyni, nakonec ale byla modrá.

Po jedenácti letech jsme vyráběli kuchyni sestře, což byl důvod k mé velké závisti. Navrhla jsem tedy manželovi, abychom se také konečně pustili do realizace kuchyně. Samotná výroba by nebyla takovým problémem, ale musely se provést náročné stavební úpravy. Mým dalším snem bylo francouzské okno, kterým by bylo možné vyjít na terasu. Dále musely pryč obloukové průchody z kuchyně do obývacího pokoje, které by pokazily zamýšlený moderní francouzský styl. Poslední nepříjemnou záležitostí byla nutnost instalace sádrokartonového podhledu, kterým by byl veden odtah digestoře, protože jsem chtěla ostrůvek s varnou deskou. Nepočítám změny v rozvodech elektřiny a vody, stěrkování dlažby atd.

Místnost se začala rýsovat ve chvíli, kdy byla položena vinylová podlaha, kterou jsem barevně sladila s výmalbou zdí do šedo-béžova. A pak se již mohla montovat kuchyňská linka.

Trendy dispoziční uspořádání linky se přímo nabízelo. Jednu stranu tvoří vestavba lednice, mikrovlnné trouby, pečicí trouby a potravinové skříně s roletkou v nerezu. Tu mohu každému doporučit, je velice praktická. Díky ní mám po ruce kráječ na chleba (zatáhnu a pečivo a drobky nejsou vidět), varnou konvici a další věci, které chci mít po ruce.

Další stranu tvoří výklopné skříňky. Velkým hitem jsou skleněné výplně v kovových rámech. Když je ale stále navrhujete, tak se vám okoukají a nechcete je. A osobně se mi nelíbí, že je za průhlednými dvířky vidět barevné nádobí. Chtěla jsem tedy dvířka plná, v bílém lesku. Ve spodní části celé linky mám převážně zásuvky s hladkým dojezdem, které jsou velice přehledné. Doporučuji do nich vložit gumové vložky a žádné nádobí vám uvnitř nebude klouzat.

Při vaření na ostrůvku se mohu dívat na televizi nebo komunikovat s rodinou, která sedí u barového pultíku. Je praktický také v tom, že není vidět na nepořádek kolem varné desky. Barové židličky máme s opěradlem a jsou velice pohodlné.

Barevně jsem volila dvířka v bílém lesku, pouze na blok vysokých skříní jsme použili černý lesk. Místo úchytek máme úchytkové profily, s nimiž jsem velice spokojená, neboť kolem nich není třeba otírat otisky příliš často. Co se údržby týče, dvířka v bílém lesku jsou praktičtější než dvířka v černém lesku.

Pracovní desku mám z dřevotřísky, potaženou lesklou bílou fólií se stříbrnými střípky, které se na světle krásně odrážejí. Ve stejném dezénu mám i desku zádovou. Třešničkou na dortu jsou reproduktory zabudované v sádrokartonovém podhledu a osvětlení pracovní plochy páskem LED s možností volby různých barev na dálkové ovládání.

Po půlročním vaření v nové kuchyni si nemohu na nic stěžovat, snad jen místo sklokeramické varné desky jsem mohla zvolit indukční.

Kuchyň Sedlákových ozvláštňuje zabudované LED osvícení. Více se o těchto úsporných svítidlech dočtete v článku LED diody jsou přítomné všudeAutor: Jitka Sedláková | Fotografie: Jitka Sedláková