Dopis čtenářky

Bydlím v panelovém domě. Kuchyň mám maličkou, umístěnou uprostřed bytu. Větší část jedné stěny zabírají zasouvací prosklené dveře, které vedou do jídelny a obývacího pokoje v jednom. Toto „dveřní okno“ je zároveň jediným zdrojem přirozeného světla v kuchyni.

V další stěně jsou dveře do chodby a ve třetí stěně je vestavěná skříň užívaná jako spíž. A v poslední stěně je umístěn vývod plynu, vody a odpady. Celá kuchyňka má plochu přibližně 5,6 m2.

Dveře do chodby jsou v současné době uzamčeny a před mini je postaven devadesát centimetrů vysoký regál, který zvětšuje úložný prostor a pracovní plochu.

Myslím, že nejsem jediná, kdo řeší problém s takto atypickou kuchyní. Určitě někdo z 140ti domácností, které žijí ve stejně disponovaných bytech na našem sídlišti :-D. Doufám, že najdete pro moji malou kuchyňku hezké a praktické řešení.

Děkuji Pavlová


Řešení odborníka

 Maličká kuchyňská linka v neosvětlené „myší díře“, to opravdu nejsou ideální podmínky. Dá se říci, že pokud navrhujeme kuchyň do takovýchto prostor, jdou tak trochu stranou všechny ergonomické trojúhelníky a další požadavky na ideální kuchyni.

Podstatné je kuchyni poskládat tak, aby poskytla nejnutnější podmínky pro co nejpříjemnější vaření . A udělat to tedy tak, aby vaření bylo vzhledem k podmínkám, co nejpohodlnější. Musíme zapomenout na miniaturní designové skříněčky, zbytečné úzké poličky, vlastně na cokoliv, co by zabíralo drahocenné centimetry.

Paní Pavlová byla v zadání velice stručná. Nenapsala, zda mohu posunovat s rozvody, proto s plynovým rozvodem pohybuji v rozmezí max. 30 cm. Mírně hýbu odpadem a přívodem vody. Ty lze vést spodními skříňkami.

Nevím, zda majitelé touží po myčce nádobí, proto uvádím varianty s i bez této čarovné krabice. Nevím ani, jaký styl by to měl být. Co nejvíce používám hluboké zásuvky pro jejich kapacitu a praktičnost. Doporučuji také kvalitní svítidla. Každopádně bude nutná práce truhláře, nebo spolupráce s truhlářem.

Varianta A: „Bez odporu“

 

Jak bývá zvykem, v prvním návrhu se snažím vytvořit linku za stávajících podmínek. Nechávám přístupné dveře, nepohybuji rozvody. Kuchyňskou linku zasazuji i do výklenku pro skříňovou vestavbu, kde vzniká prostor pro odložení MW, rychlovazné konvice nebo chlebníku. Podobné „odkladiště“ mám doma v obdobném výklenku – a má své výhody. Pracovní místo, i když ne největší, pak zůstává volné.

Světlé dřevo, svítivý obklad a moderní tvary by měly do tmavé místnůstky vnést světlo, barvy a dynamiku. Ve všech případech pak linka vede až k proskleným dveřím, a to zkosenou deskou.

 

Výhody – nevýhody: Ve všech případech jde spíše o kompromis. Pokud budou majitelé proti zazdění dveří či posunutí rozvodů, získají výhod pramálo. I tak si ale myslím, že kuchyně by měla vyhovovat běžnému vaření. Má úložný i pracovní prostor, podmínky by měly být přijatelné.

Varianta B: „Bez dveří…“

 

Zazděním, zrušením dveří do chodby dochází k tomu, že získáváme vytoužený prostor! Na pozici dveří se dostává lednice (pokud by vedle ní měly vést trubky od topení, doporučuji umístit ji na druhý konec), vedle ní je pak 120 cm pracovního, odkládacího i úložného místa.

Pro zpříjemnění práce na hlavní straně linky posunuji dřez o skříňku směrem ke dveřím. Tím získávám 60cm hlavní pracovní plochy, což je už slušné. Spíž zůstává spíží, dostává jen nový kabát. Osobně toto považuji za rozumné řešení.

 

Výhody: Oproti předchozí variantě by tato linka mohla sloužit výrazně lépe.

Varianta C: "Kompromisní" 

 

V tomto případě se opět částečně vracím k původnímu modelu: dávám šanci dveřím. Oproti prvním obrázkům ale posouvám dřez, kuchyňku doplňuji 45 cm myčkou. Trouba se přesouvá do výše.

Celodřevěná barevnost je klasikou, kuchyně by vyžadovala rozjasnění pomocí obkladu či malby.

 

Výhody: Krásný úložný prostor, lepší úložné prostory ve spodních skříňkách.

Nevýhody: Úzký průchod okolo vysoké skříně, je ale kosmetickou vadou. I toto je dobré řešení.

Text a foto: Bára Havlová