Dopis čtenářky

Téměř rok se snažím o zařízení prostoru, kde se má nacházet kuchyně, prostor na jídelní stůl a obývací pokoj. Místnost není velká a má nešikovné rozměry.

Hlavním problémem je nižší výška okenního parapetu než pracovní deska. Kuchyňská studia byla zatím zklamáním. Hledám tedy pomoc na internetu a tato nabídka mě oslovila. Profesionálové by si s tímto prostorem jistě poradili.

Prosím tedy o vaši pomoc. K tomu účelu posílám informace dle pokynů.

  • místnost má být určena pro dvě osoby již bez dětí
  • v místnosti by měla být kuchyně, stůl třeba i malý kulatý s možností rozložit do oválu, a obývací prostor
  • bez ostrůvku a baru - to je asi náročné na prostor,
  • kuchyně může být ve tvaru L, možná U s využitím prostoru pod oknem a dále mezi oknem a balkónovými dveřmi
  • spotřebiče vestavné - degistoř by neměla být vidět, indukční deska, parní trouba, lednice kombinovaná s mrazákem (ne příliš vysoká), mikrovlnka, myčka, (možná kavárna a pračka, to není podmínkou) 
  • provedení lak (slonová kost, krémová apod.) a lamino (ořech, višeň) - podlaha a dveře jsou javor, okna zlatý kaštan
  • úložný prostory uzavřené a beze skel, kontejnery, skříňka na potraviny dle možností, dřez gratinovaný
  • vyřešit osvětlení

Moje představa je jednoduchost, přímé linie, žádné zbytečné ozdobné prvky. Protože je kuchyně součást obývacího pokoje ráda bych, kdyby na ni navazoval i nábytek v obytné části místnosti ve stejném materiálu a stylu. Proto také trvám na degistoři skryté v horní skříňce linky.

Nevím zda je moje přání uskutečnitelné, ale doufám, že toto mi pomůžete s realizací.

Bittnerová

Řešení odborníka

Paní Bitnerová zaslala půdorys pokoje, v němž má být umístěn kuchyňský kout, jídelna a také obývák. Na první pohled je to relativně malá místnost, která má naštěstí dveře v rozích, tudíž až tak nepřekážejí a zvětšují využitelné metry.

V umístění nábytku problém nevidím. Chaos mi tu však působí velká barevnost dřev. Dveře jeden odstín, další odstín podlaha, další okna… a ještě má být i kuchyně doplněna jiným dekorem? Tohoto bych se snažila zásadně vyvarovat.

Pokud by deska a korpusy kuchyně měly být skutečně ve dřevě, snažila bych se podle vzorníku vybrat co nejpřesnější dekor př. podle oken či dveří. Jen ne další odstín dřeva. Osobně se v návrzích dřevu vyhýbám.

Předkládám tři návrhy, každý v jiné atmosféře, každý jinak barevný. Snažím se držet rozvodů. Pokud však mám vytvořit několik variant, dochází v návrzích k jemným posunům.

Digestoř však snadno posunete pomocí sádrokartonu, který také představuje efektivní možnost osvětlení koutu, opticky ho také vyčlení. A voda i odpady se dají relativně snadno táhnout za spodními skříňkami.

Varianta A: Linka do L krémová

Korpusy jsou tvořené dřevem, který je totožný s dekorem na dveřích. Deska zde může být také krémová, bílá, šedá… odstín záleží na paní majitelce. Celkově je kuchyně velice jemná, v prostoru téměř nenápadná a snadno se přizpůsobí ostatnímu zařízení.

Pod oknem je deska snížená o potřebných několik centimetrů, u varné desky nevadí, když je níže. Jídelní koutek je ve všech návrzích vedle balkonových dveří.

 

 

Výhody: Tvar L je praktický. Pro běžné vaření je kuchyně dostačující. Zóny logicky navazují. Digestoř je zde vyvedena přímo ven.

Nevýhody: Pokud jsou majitelé vyšší postavy, nebude jim vyhovovat pracovní deska pod oknem, která je na pouhých 80cm. Jestliže má paní majitelka okolo 160cm výšky, i 80cm by mělo stačit.

Varianta B: Bílá o něco praktičtější

Druhá varianta je bílá, celá zarámovaná červenými obkladačkami (odstín je opět samozřejmě na majitelích), což ji činí kompaktní a je tedy jasně vymezená.

I tato kuchyně odpovídá ergonomickému ideálu, avšak spíš v pořadí pro leváky. Lednice je mezi okem a balkónovými dveřmi, vedle rohové skříňky dřez, varná deska, nakonec skříňka s troubou. Deska pod oknem je opět snížena a vyšší deska je zkosená tak, aby oknu nepřekážela.

Nevýhodou je zde opět nižší pracovní plocha pod oknem, s tou mnoho nenaděláme. Varná deska nemá příliš velkou odkládací plochu z levé strany.

 

 

Varianta C: Paralelní v béžové

Poslední paralelní kuchyňka v béžové má jemně frézovaná dvířka. Hlavní pracovní plocha je omezená, podobně jako ve variantě B, ale na poloostrůvku je souvislá plocha 140 centimetrů, která pracovní místo skvěle kompenzuje, navíc kuchyni poskytuje nějaké ty úložné prostory navíc.

Výhody i nevýhody jsou patrné z obrázků. Osobně bych doporučovala poslední variantu. 

 

 

Text a foto: Bára Havlová

Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ 
 
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová