Dopis čtenářky

Za dva měsíce nás čeká rekonstrukce bytu a při té příležitosti chceme spojit kuchyň s obývákem, ale nevíme si rady s rozmístěním. Když jsem hledala inspiraci a narazila na vaše stránky, napadlo mě, že vám zkusím napsat a třeba nám s vizualizací pomůžete.

Jedná se o obývací pokoj, do kterého chceme zakomponovat kuchyňskou linku. Pokoj je obdélníkového tvaru, jehož šířka je 4 m a délka 5,2 m, okno je naproti dveřím. Kuchyňskou linku bychom chtěli nalevo ode dveří, ale nejsem si jistá uspořádáním skřínek. Jsme mladý pár, takže se nám líbí moderní styl. Chceme v kuchyni myčku, vestavěnou troubu, a jelikož máme malé dítě, tak potřebujeme jídelní stůl pro čtyři osoby. Preferujeme přírodní barvy, jako jsou hnědá, béžová a zelenkavá, ale nebráníme se i jiným kombinacím. V obývacím pokoji, který by měl s kuchyní barevně ladit, máme béžovou rohovou sedačku. Všechny rozvody elektřiny i vody se budou teprve dělat, proto má návrhářka volnou ruku. Byli bychom moc rádi, kdybyste si nás vybrali a pomohli nám s vizualizací.

Mějte se krásně,
rodina Suchých

 

Návrh odborníka

Paní Suchá potřebuje do 20 čtverečních metrů obdélníkového půdorysu vměstnat kuchyňskou linku, jídelní stůl a obývák. Řekněme, že úkol je to jistě řešitelný, ale nedokážu říct, zda bude výsledek zcela vyhovující. Přece jen máme pouhých dvacet metrů, to je místnost, ve které právě sedím. Máme zde jídelní stůl, pracovní koutek a klavír. A vychází to akorát…

Domnívám se, že ve všech variantách vždy dominuje některá ze zón. Větší a prostorná kuchyň bude utiskovat jídelní stůl a obývák smrskne na menší sedačku. Větší obývák zase utlačí kuchyňskou linku. Bude nutné rozmyslet, co je priorita.

Urovnat rovnou linku podél zdi nebylo obtížné, není to ale zrovna ideální. Koneckonců nahlédněte:


Varianta A: V hlavní roli kuchyně

V této variantě je kuchyně jasně vyčleněná z prostoru. Zabírá velkou část pokoje, nabízí ale fantastické úložné prostory i kvalitní pracovní plochu. Jídelní stolek by měl být rozkládací pro společné stolování. Obývák má zde opravdu jen okrajovou funkci. Poležení či posezení u televize, ale žádné velké sešlosti… Nicméně mi tato varianta přijde docela přijatelná. A pokud budou majitelé hledat, jistě by se jim podařilo sehnat i drobnější rohovou sedačku, která by byla praktičtější. Důležité je prostor využít, ale nepřeplnit.

 

 


Varianta B: Do L s rohovým dřezem

Otevřený prostor v béžových tónech je naopak na pohled poměrně prostorný. Kuchyně ve tvaru L s rohovým dřezem kopíruje stěny, prostor ponechává volný. Rovná sedací souprava by i tady mohla být nahrazená vhodnou rohovou. Není vhodné v takto malém prostoru pracovat s křesly, využitelná by byla maximálně malá (proutěná?) křesílka, ideálně stohovatelná. Čalounění sedačky je zde dominantou, ale je to jen jedna z možností…

 


Varianta C: Menší a výrazná

V posledním návrhu je kuchyně menší, přestože barevně poměrně netradiční a výrazná. Jde o rovnou linku napojenou na vysoké skříně. Dostačující pro víkendové vaření, nicméně při větších přípravách a akcích majitelé patrně narazí na nedostatek prostoru. Větší obytný prostor nabízí potřebné metry pro větší sedací soupravu (s křesly opět opatrně) i pro velký jídelní stůl. Stylově? Čistě moje fantazie… Kombinace hladkých linií moderní kuchyně a obloučků a vzorů na ostatním vybavení může vyvolat různé reakce.
 
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová