Dopis čtenářů

Chtěli bychom uskutečnit přestavbu našeho domu, protože nám nevyhovuje rozmístění pokojů. Více nám bude vyhovovat spojení obývacího pokoje s kuchyní, získáme tím malý pokojík, ale nejsem si jist, zda bude na spojení kuchyně s jídelním koutem a obývákem dost prostoru.

Jsme čtyřčlenná rodina a žijeme s babičkou. Naše kuchyň by měla být laděna spíše v moderním stylu,barvy světlého dřeva, skříňky uzavíratelné. Ze spotřebičů bychom chtěli instalovat troubu s mikrovlnkou nad sebou, elektrickou varnou desku a myčku. Lednici bychom chtěli nechat na chodbě. Odpady a voda jsou vyznačeny na plánku, digestoř a elektrickou instalaci upravíme podle potřeby. Pod okny jsou klasické deskové radiátory, na podlahu položíme plovoucí podlahu. Pokud by to bylo jen trochu možné, chtěli bychom oddělit zóny kuchyně a obýváku barem.

Zdraví Tomáš Dušek

 

Rady odborníka:


Duškovi si přejí kuchyň spojenou s jídelnou a obývacím pokojem, a to na relativně malé ploše. Úkol není nesplnitelný, ale majitelé musí počítat s tím, že jednotlivé zóny budou omezené. Obývák si musí vystačit s menší sedačkou, jídelní stůl bude ideální rozkládací, samotnou linku také čekají jistá omezení. Ostrůvek nebo bar by zde působily spíše rušivě. Volila bych je snad jedině jako předěl, k němuž je „přilepená“ nějaká část nábytku (stůl, sedačka aj.). Dále je potřeba myslet na to, že pokojem se prochází, proto by měly být zachovány komunikační zóny – alespoň v rámci možností.

 

Varianta A: Žluto-šedá

Kuchyň do klasického L s nižší skříňkou pro troubu a mikrovlnku. Je dostatečně prostorná pro běžné vaření, nabízí přiměřené úložné místo ve spodních i horních skříňkách. Od obytného prostoru ji oddělují vyšší zásuvky (hloubka cca 40cm), o ně je pak opřen jídelní stolek pro čtyři osoby, který je možno rozložit.

Obývák nabízí prostor pro jedno až tříčlennou domácnost a i zde by se hodila zásoba křesílek pro větší rodinnou akci.
Nevýhodou je omezený přístup k varné desce zleva (cca 15cm), jiný zásadnější problém nevidím.

 

 

Varianta B: Malinová

Linka do písmene L je tentokrát s rohovým dřezem. Úložnými i pracovními plochami není nijak příliš odlišná od té první. Úložné místo v zásuvkách je zde nahrazené vysokou skříní pro troubu. Stůl je volně uprostřed pokoje, je tedy možnost s ním dle potřeby pohybovat.
Nevýhoda je stejná, jako v prvním případě – zleva vedle varné desky je jen 15 cm (hrnec zde neodložíte).

 

 

Varianta C: Modro-zelená

Třetí kuchyń je nejmodernější, trochu jiná, vrací se k pravým úhlům a je nejvzdušnější. Linka má dostatek úložných, pracovních i odkládacích prostor. Horní volné poličky by samozřejmě mohly být i skříňkami, kuchyň by ale pak působila trochu těžce. Jídelní stůl má dostatek místa u stěny, ale i zde by se hodila možnost rozkládání.

Na první pohled je zde patrné minus, kterým je obývací část. Obýváček je jen televizním místečkem pro dva diváky. Celému pokoji by prospělo, kdyby jednotlivé kusy nábytku byly co nejvíce a co nejsnadněji stěhovatelné (lehký nábytek, kolečka).

 

 

Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ. 
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová