Dopis čtenářů:

S manželem jsme koupili starý dům, bývalou zemědělskou usedlost. Pomalu ji opravujeme a právě přichází řada na kuchyň. Prosíme Vás tedy o pomoc s návrhem do prostoru, který je více než komplikovaný.

V místnosti určené pro kuchyň byly již při koupi nově zrekonstruované rozvody, proto se nám s nimi nechce příliš pohybovat (a rozbíjet nové omítky a štuky). Jde o velký prostor, který je ale narušený mnoha dveřmi a oknem. Stropy jsou klenuté, jde o opravdu starou budovu.
V kuchyni si představujeme běžné spotřebiče: vestavěnou varnou desku na plyn, zvýšenou troubu, myčku nádobí, odsavač par umístěný pod skříňku. Lednice být vestavěná nemusí. Jídelnu plánujeme umístit v sousední místnosti.

Co se stylu i ladění týče, měla by to být kuchyň spíše klasická, ladící s typem domu, ne však ale žádná rustikální kuchyň s kachlovými kamny :c).

Děkujeme, Sedlákovi.

 

Rady odborníka:

Půdorys, který poslali Sedlákovi, opravdu není šťastný. Rozumím však tomu, že pokud někdo koupí nemovitost po rekonstrukci (ať se to týká jen omítek- nebo nějaké celkovější opravy), nechce znovu bourat. Budu se tedy držet při zemi.

 

Varianta A: S ostrůvkem a sekáním

Jako první jsem však vytvořila linku, která by za trochu změn stála. No, sekalo by se jen trošku :c). První kuchyně má velký ostrůvek s varným panelem. Bylo by tedy nutné „proškrabat“ elektřinu k desce. A odsavač by tedy musel být ostrůvkový, což by vyřešil „levitující“ panel ze SDK, který by mohl nést i bodová světla. Pakliže by se vznášel pod klenutím a byl třeba výrazně barevně kontrastní, mohl by to být velice zajímavý prvek. Tato linka by zabila hned několik much:

  • nedrží se stěn, nemusí tedy respektovat žádná okna, dveře, výklenky.
  • představuje kus souvislé pracovní plochy, přičemž i deska, i dřez mají dostatek odkládacího prostoru.
  • místnost je na pouhou kuchyň poměrně velká, má-li být jídelna v sousedním pokoji.

Ostrůvek řeší „prázdno“, které vidíte v druhé variantě. Pokud půjde linka při stěnách, mohou zde majitelé pořádat taneční lekce :c).

 

 

Varianta B: Při stěnách se plazící – vanilková s ořechem.

Tato varianta kuchyně představuje relativně nejméně zla. Rozvody jsou na svém místě a řešení L se dřezem a deskou je rozumné (ve třetí variantě pak ukazuji, jak linka vypadá s nabízející se rohovou varnou deskou – jistě zaznamenáte hlavní zádrhel. ). Problémem je ale vzdálenost souvislé pracovní plochy od obou center. Vzdálenost k lednici a troubě – no, s tou nenaděláme nic. A konec konců, jde o tři metry, není to tak zlé.

 


Varianta C: S rohovou varnou deskou

Kdyby Sedlákovi milovali zelenou, mohla by jejich kuchyň vypadat třeba takhle. Zde se podívejte na rohovou varnou desku. Protože skříňka musí mít alespoň 80 cm, nezbývá pak prostor pro „důstojnou“ dřezovou skříňku (zde 45cm) a i myčka se zúžila na 45cm. Odkládací prostor na úkor pohodlí u dřezu – nebo raději naopak?

Co je však na této lince pozitivní, to je kolmá pracovní plocha „obehnaná“ nástěnnými skříňkami. Příznivě se přibližuje oběma zónám a vytváří tedy U, i když přerušené vstupem do jídelny.

Pokud tedy Sedlákovi nemají chuť pustit se do první varianty, nabízím kombinaci 2. a 3. Z poslední ono vytočení pracovní plochy do prostoru (to řeší i tu zmíněnou prázdnotu) a z té druhé postavení varné a mycí zóny. Pěkně s devadesáti stupni. Výsledek nebude k zahození ;c).

 

 

Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ.
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová