Dopis čtenářky

Pro naši čtyřčlennou rodinu stavíme dům a chtěli bychom vás požádat o zpracování návrhu kuchyně. Máme sice nějaké vlastní představy o rozmístění jednotlivých prvků, ale protože jsou naše diskuze nekonečné, chtěli bychom znát názor odborníků.

Dali bychom přednost kuchyni v rustikálním stylu v barvě olše, pracovní deska by byla ideální bílá nebo světlá, stejně jako dřez a baterie.

Zasílám půdorys přízemí, kde je vyznačená poloha kuchyně, která plynule navazuje na jídelnu a obývací pokoj. Malá komůrka u kuchyně je spížka.

Naším přáním je co nejpraktičtější rozvržení pracovního prostoru a spotřebičů. Rozhodně by nemělo chybět dostatečné množství úložných prostor. Rozvody vody, odpadů i energie je možné ještě upravit.

Kromě lednice, kterou již máme, je možné plánovat všechny spotřebiče jako vestavné.

Budeme se těšit na Váš návrh.

Radim a Lenka Hyblovi

Řešení odborníka

Pro dnešní řešení jsem dostala zadání, ve kterém majitelka nedává žádné požadavky, kromě jediného – nechat volně stojící chladničku. Konkrétně v tomto případě se mi ve všech variantách líbí vestavěný spotřebič, myslím si, že to vzhledu kuchyně prospěje.

Pokud bude zadavatelka na volně stojící chladničce trvat, jedna možnost je umístit ji do komory (toto řešení není ideální, neboť potraviny nebudou úplně „při ruce“), nebo prostě místo vestavěného spotřebiče dát volně stojící. Na konci článku předkládám obrázky kuchyní s volně stojící lednicí.

Jiné požadavky zadavatelka nenapsala, což je trochu škoda, protože se snažím vždy navrhovat kuchyň pro konkrétního zákazníka, tak aby přesně vyhovovala jeho nárokům. Takto mohu pouze předložit návrhy, které si zadavatelka bude muset přizpůsobit dle svých představ, nebo nabídky konkrétního dodavatele.

Varianta A : V tmavším dekoru olše

K olši výborně ladí sněhově bílá pracovní deska. Dispozici kuchyně tvoří jednoduché „L“ko s protilehlým poloostrůvkem, který zvětšuje pracovní plochu a odděluje kuchyňskou část od jídelní.

Nacházejí se zde dveře do spížní komory, na které navazuje vysoká skříň s vestavěnou chladničkou. Trouba je umístěna pod varnou deskou.

 

 

Výhody: Pracovní plochy i úložné prostory jsou dostatečně velké.

Nevýhody: Trouba je umístěna pod varnou deskou, pokud paní denně nepeče, nevidím v tom problém.

Varianta B: Světlá trnka s bílou deskou

Druhá varianta je kombinací dvířek v dekoru světlé trnky se světlejšími korpusy a pracovní deskou v dekoru bílém, který jí dodává na eleganci. Dispoziční řešení opět do „L“ přičemž roh místnosti je vyřešen sádrokartonovými příčkami.

V této variantě přibyla potravinová skříň a skříň pro vestavěnou troubu a mikrovlnku. Vařící centrum je umístěno do poloostrůvku.

 

 

Výhody: Dostatek pracovního prostoru, úložných prostor, trouba v ideální výšce.

Nevýhody: Žádné podstatné nevýhody nejsou.

Varianta C: Palisandr v moderní sestavě

Třetí varianta našla barevné řešení ve světlých korpusech, dvířkách v odstínu tmavšího dřeva – palisandru a bílé pracovní desce. V tomto případě jde o modernější řešení, ovšem myslím, že působí útulně.

Dispozice opět do „L“ se sádrokartonovým rohem, vysoké skříně jsou nyní umístěny na protilehlé stěně, uprostřed se nachází dostatečně velký ostrůvek s varnou deskou a barovým sezením, které alespoň částečně odděluje kuchyni od jídelní a obývací části.

 

 

Výhody: Dostatek úložných prostor, velká pracovní plocha.

Nevýhody: Opět žádné zásadní nevidím.

Nakonec ještě obrázky s volně stojící chladničkou:

 

Text a obrázky: Petra Kolaříková
Návrhy a realizace interiérů
GSM: 775 565 351
www.design-domova.cz
e-mail: PetraKolarikova@design-domova.cz
Autor: Petra Kolaříková | Fotografie: Petra Kolaříková