Dopis čtenářky

Náhodou jsem objevila stránky kuchyne.cz a jsem z nich nadšená. Budeme s manželem rekonstruovat starý dům, a proto se na vás obracím s žádostí o radu. S rodinou trávíme nejvíce času v kuchyni, a proto bychom ji chtěli propojit s obývacím pokojem. Nevím ale zda zbourat zeď úplně, nebo to vyřešit velkým otvorem a cihlovými sloupy mezi pokoji.

I když celé dny hledám po internetu inspiraci, nemůžu stále nalézt ideální uspořádání kuchyně ani barevnou kombinaci, která by ladila s obývacím pokojem.Co se týká vzhledu, líbí se mi selský styl, z barev bych tam ráda viděla olivově zelenou, nebo modro-šedou, ale uvítám i jiné možnosti. Součástí kuchyně by měl být ostrůvek, nebo bar a jídelní stůl.Chceme použít převážně bazarový nábytek, vůbec nevadí, když bude každá židle jiná. Obývací pokoj bude laděn do červené a plánujeme instalaci krbových kamen, ale nevím ještě kam přesně.Na plánku jsem vyznačila modrou zeď, kde je koupelna a tedy i přívod vody. Další rozvody nejsou dané.Těším se na inspiraci od vás
Schovanková

Řešení odborníka

Prostor Schovankových je poměrně velký a dostatečně osvětlený. Ve dvou variantách, kde jsem nechala část původní zdi, lze zeď zbourat a posunout směrem do kuchyně sádrokartonovou příčku a získat více prostoru pro obývací část.

Varianta A: Olivově zelená

První varianta nabízí korpusy ve světlém dekoru dřeva (bříza, javor) v kombinaci s olivově zelenými dvířky, pracovní deska je tmavá v dekoru břidlice.

Dispozicí kuchyně je jednoduchá linka s protilehlou stěnou s vysokými skříněmi. Úzký bar odděluje kuchyňskou část od jídelní. Všechny spotřebiče – myčka, chladnička, varná deska, trouba a mikrovlnná trouba jsou vestavné.

 

 

Výhody: Dostatečná pracovní plocha, spousta úložných prostor.

Nevýhody: Rekonstrukce bude náročnější, kvůli přívodům vody a odpadu.

Varianta B: Modro-stříbrná

Druhá varianta kombinuje modrá dvířka se stříbrnými korpusy a pracovní deskou v dekoru světlého kamene. Dispoziční řešení tvoří rovná linka s protilehlým poloostrůvkem. Voda je umístěna do poloostrůvku. Pokud by majitelé chtěli barové sezení, je možné přidat k zadní straně ostrůvku bar.

 

 

Výhody: Jednoduchá dispozice, zbourání stěny prostor otevře a prosvětlí.

Nevýhody: Vzhledem k umístění ostrůvku není dostatek prostoru na krbová kamna.

Varianta C: Veselá, limetková

Třetí varianta je barevná a veselá – světlé šedé korpusy a dvířka ve šťavnatém limetkovém odstínu. Je to hodně odvážné řešení, které působí útulně a vesele.

Dispozice této varianty jsou protilehlé linie, jako v prvním návrhu, tentokrát s vysokými skříněmi na druhé straně než v prvním řešení a dřezem na protější straně. V této variantě není barové sezení.

 

 

Výhody: Oproti první variantě se nemusí složitě řešit odpady a přívod vody. Stará stěna částečně zůstává.

Nevýhody: Ne každému se líbí hodně barev. Dispoziční problémy nevidím.

Text a obrázky: Petra Kolaříková
Návrhy a realizace interiérů
GSM: 775 565 351
www.design-domova.cz
e-mail: PetraKolarikova@design-domova.cz
Autor: Petra Kolaříková | Fotografie: Petra Kolaříková