Dopis čtenářky

Právě stavíme dům a já už dlouho přemýšlím, jak uspořádat kuchyň. Jsem v tom tak říkajíc po uši, a proto bych potřebovala pohled zvenčí. Chtěla bych vás proto poprosit, zda byste mi pomohli.

Moje představa nové kuchyně je následující:  

  • v sousedství kuchyně bude i jídelna, mezi těmito dvěma místnostmi není žádné rozdělení, protože mezi nimi prochází chodba, která se táhne celým domem? ohledně spotřebičů uvažuji vesměs o vestavných, pouze u lednice uvažujeme o americké samostatně stojící, vše nové
  • celý dům je moderní, okno z kuchyně vede do atria a je umístěno ve výšce 90cm od podlahy a vysoké je 70cm, (hlavní funkcí atria je poskytovat světlo místnostem vedoucím na sever budovy, která je přisazená ke svahu a tedy bez oken)
  • kuchyni si představuji moderní a svým způsobem mimimalistickou, vzdušnou
  • vařím každý den a ráda bych prostor pro přípravu, zatím jsme čtyři členové domácnosti
  • myslím si, že zajímavým prvkem by byl ostrůvek, ale nebráním se i jiné kompozici
  • určitě se mi líbí současný trend roletek, tedy skříňky s roletkou, kde vše mohu zavřít a potom je kuchyně čistá prázdná, to je má představa úklidu
  • rozvody zatím nejsou hotové, tudíž v tomto směru neexistují omezení
  • vím, že cena je důležitá, ale v tuto chvíli nemám představu, jen vím, že na kuchyni určitě nechci šetřit.

Děkuji Mikešová

Řešení odborníka

Vytvořit návrh kuchyně v minimalistickém stylu mi bylo potěšením. Jedná se o opravdu zajímavý půdorys rodinného domu s atriem. Jen škoda, že není plánek domu celý, není mi totiž zřejmá návaznost na ostatní zóny domu (na obr. paní Mikešové je pouze výřez části půdorysu kuchyně s jídelnou).

Bohužel jsou v plánku nečitelné všechny svislé kóty, takže rozměry a návaznost jsem musela odhadnout (snad správně). Prostor je tak velkorysý, že celková rozloha jen těchto dvou místností, je větší než řada běžných interiérů bytů.

Varianta A: minimalistické U

Varianta U v čistém bílém minimalismu v kombinaci s odstínem světlého dřeva působí do tohoto prostoru příjemně.

Nižší horní skříňky korespondují s odlehčenými spodními skříňkami, které jsou o 13 centimetrů nižší, než je obvyklé, přesto jsou v optimální výšce pro pracovní plochy. Sokl je naopak vyšší a je obložen stejným dekorem dřeva, který je aplikován na podlahu i některé stěny.

Americká chladnička je zde umístěna ve vestavné formě opět ve shodném dekoru podlahy a stěn.

 

 

 

Do minimalistického stylu mi příliš nezapadají požadované roletky, proto jsem představu majitelky o rychlém úklidu vyřešila posuvnými, mírně průsvitnými zástěnami, které se nacházejí v prostoru mezi horními skříňkami a pracovní deskou. Zástěny jsou pouze na částech linky, aby nezabíraly příliš pracovní plochy, které je zde dostatek.

Varianta B: uzavřené – barevné U

Dispozice je navržená opět do U, ale tentokrát je více uzavřená pro pohledy z chodby, která prochází celým domem. Nepořádek v kuchyni lépe skryje vyvýšený blok barevně odlišených skříněk zavěšených na vnější straně kuchyňského koutu.

Horní skříňky jsou zase zavěšené do konstrukce sníženého stropního podhledu a vytvářejí dojem okna do prostoru kuchyně.

 

 

Umístění spotřebičů jsem nechala shodné jako v první variantě, jedinou změnou by mohlo být umístění varné desky do poloostrůvku. To ale nedoporučuji z důvodu vzdálenosti od mycího centra a ani by to nebylo, vzhledem k prostoru, logické.

Americká chladnička je zde v klasické, volně stojící formě a přesto zabudovaná do stěny spolu s ostatními spotřebiči (troubou, MW a např. kávovarem).

Varianta C: L s ostrůvkem

Tato varianta vychází z projektu paní Mikešové. Je sice vhodná, ale spíše bych - vzhledem ke koncepci prostoru, požadavkům na praktičnost a rychlý úklid - volila uspořádání do U v jakékoli formě.

V této verzi je varná deska umístěna na ostrůvku. Odsávání je možné vyřešit buď jako ostrůvkové stropní, nebo v tomto případě technologicky náročnější vestavné do ostrůvku.

 

 

 

Použité spotřebiče jsou klasicky vestavné – samostatná vestavná chladnička a samostatná mraznička a trouba v přístrojových skříních (na obr. v černé barvě). Rozměry ostrůvku jsou 120 x 120, aby byla zachována dobrá průchodnost ze dvou stran.

Každý nemá to štěstí, že jeho zadání bude vybráno pro naši rubriku, proto je dobré vědět, že například návrh kuchyně nebo i celého interiéru si můžete u designérky Lucie objednat i sami. Vaše dotazy zasílejte e-mailem na info@interiorstudio.cz

Text a foto: Lucie Knížetová
INTERIORSTUDIO, Masarykovo nábř. 8, Praha 2
tel. 224 913 187
www.interiorstudio.cz / E-mail: info@interiorstudio.cz 
 (Zpracováváme návrhy nezávazně na prodeji, tedy zaplatí-li si klient zálohu za návrh kuchyně, může si kuchyni objednat, kde chce, například v IKEA a podobně. Ceny návrhů nejsou od nijak závratné, jak se můžete přesvědčit v ceníku.)
Autor: Lucie Knížetová | Fotografie: Lucie Knížetová