Dopis čtenářky:

Jestli mi neporadíte, hrozí, že mě opustí manžel! Samozřejmě žertuji, ale opravdu potřebuji pomoci s návrhem kuchyně. Jsme mladá tříčlenná rodina s malým dítětem a na podzim se chystáme v našem bytě na sídlišti Solinky rekonstruovat kuchyni, kterou jsme zdědili po předchozích majitelích a bývalém režimu. Vůbec ale nevíme, jak ji vyřešit. Každý večer sedím u internetu a hledám inspiraci, jak ji zařídit, aby byla hezká a praktická zároveň, jak získat co nejvíce úložných prostor a velkou pracovní plochu a zároveň zachovat jídelní část. Můj manžel vyhrožuje, že pokud ho budu i nadále zanedbávat, tak od nás uteče...

Jelikož je kuchyň místo, kde trávím nejvíce času a kde také přijímám návštěvy, chtěla bych, aby se v ní cítila dobře nejen naše rodina, ale také hosté při kávě.

Ideální kuchyně by měla být v moderním stylu, měla by splňovat alespoň základní ergonomické požadavky týkající se uspořádání pracovních zón, spotřebiče by měly být vestavěné (chladnička s ledničkou, trouba, mikrovlnná trouba), samozřejmostí je myčka (šíře 45 centimetrů) a pod dřez by se měly vejít koše na tříděný odpad. Upřednostňuji výsuvné systémy a zásuvky, aby bylo co nejvíce prostoru na nádobí i potraviny. Také toužím po skříňce s roletkou na drobné domácí pomocníky. Hlavně bych ale chtěla, aby má kuchyně byla něčím jiná, nápaditá. Netuším ale, čím by se měla odlišovat...

Také nevím, jak využít stěnu naproti kuchyňské lince… Možná nějaká zajímavá dekorace? Co se týká barev, mám ráda kombinaci tmavého dřeva se světlými barvami dvířek. I když je kuchyň orientovaná na západ, je celkem tmavá. Ráda se ale nechám překvapit barevností, kterou mi doporučíte. Jelikož půjde o celkovou rekonstrukci, bude se hýbat i s rozvody.

Velmi by mě potěšilo, kdybyste se mohli „mému problému“ věnovat. Určitě nebudu jediná ze Slovenska, komu by vaše rady výrazně pomohly a ulehčily předělávku „komunistických bytů“ na skutečně útulné domovy.

Veronika Bieliková

 

Rady odborníka:

Paní Bieliková nám zaslala zoufalou prosbu o radu – naše dnešní návrhy mohou zachránit její manželství! Této žádosti nešlo nevyhovět, a tak jsem vymyslela tři varianty kuchyně, které se doufám budou líbit paní Bielikové i jejímu manželovi. A možná i dalším čtenářům, kteří stejně jako oni bydlí v panelákovém bytě.

 

Varianta A: Elegantní

První varianta je řešena skříňkami v elegantní bílé s pracovní deskou z šedého umělého kamene. Tato kuchyně není příliš velká,  tudíž nebude finanční investice tak obrovská, ideální bude tedy užití kvalitních materiálů. Obklad mezi spodními a horními skříňkami je tvrzené sklo v limetkově zelené barvě. Dispozičně je kuchyňská linka do „L“, s vysokými skříněmi pro spotřebiče a s roletkou na drobné kuchyňské pomocníky. Jídelní stůl je umístěný u protější strany a dobrá zpráva je, že prostor kolem něj je dostatečně velký.

Výhody: Světlá, prostorná kuchyně, dostatek úložných prostor.

Nevýhody: Menší pracovní plocha (ale dostatečná).

 

 

Varianta B: Útulná

Druhá varianta má zcela odlišné barevné řešení – příjemná a útulně působící barva bílé kávy si velice rozumí se dřevem. Fialová dodá prostoru živost a luxus. Dispozičně je kuchyně řešena rovnou linií a protilehlým ostrůvkem, který skvěle doplňuje chybějící pracovní plochu i úložné prostory. Příjemné je i barové sezení pro návštěvy nebo pohodový večer u sklenice dobrého vína.

Výhody: Oproti předchozí variantě větší pracovní plocha.

Nevýhody: Jídelní stůl není tak prostorný jako v předchozí variantě.

 

 

Varianta C: Extravagantní

Třetí varianta je dispozičně podobná té první, jen vysoké skříně jsou umístěny na opačné straně. Barvy jsem zvolila pastelové, korpusy jsou v imitaci šedého dubu.

Výhody: Dostatek pracovní plochy i úložných prostor, dostatek místa kolem jídelního stolu.

Nevýhody: Dřez je umístěný k vysokým skříním, aby vznikla dostatečná pracovní plocha.

 

 

Doufám, že tyto návrhy pomůžou paní Bielikové vyřešit její dilema, a přeji, ať se jí v nové kuchyni dobře vaří.

Návrhy se kreslí na papír, ale viděli jste už kuchyni, která vypadá jako poskládaná z papíru?
Autor: Petra Kolaříková
Návrhy a realizace interiérů
GSM: 775 565 351
www.design-domova.cz
e-mail: PetraKolarikova@design-domova.cz