Dopis čtenářky

Ráda bych vás požádala o pomoc při plánování kuchyně, ale nejsem si jistá, zda je připravené uspořádání kuchyně a přilehlých obytných prostor zvoleno vhodně. Kuchyně bude součástí obytného prostoru, ale oddělena příčkou s dveřmi, které bych chtěla prosklené. Prostor pro kuchyni má rozměry 3,56 na 3,69 s dvěma okny, jak ostatně vidíte na přiloženém plánku.

V kuchyni bych ráda měla ostrůvek nebo pult s širší plochou a židličkami, pro rychlé snídaně a komunikaci s dětmi. Jídelna by měla navazovat na kuchyň za příčkou v obytné části ve stejném stylu. Spotřebiče bych si přála vestavěné . Uvítala bych možnost potravinové skříně, jelikož v domě chybí spíž.

Co se stylu týče, linku bych chtěla v kombinaci tmavšího dřeva (švestka, ořech, ořech americký) a světlé podlahy (dlažba beige), případně doplněnou o skleněné skříňky, umístěné nízko, protože jsem malého vzrůstu. Ale nevím, zda se kvůli oknům vejdou. Preferuji moderní
elegantní styl nábytku, líbí se mi různé praktické systémy ve skříňkách, jako drátěné košíky, které vyjíždějí do prostoru, otočné drátěné systémy v rohové skříňce atd.

Rozvody odpadu jsou zakresleny v plánku pod oknem, prostup na ventilaci digestoře je navržena vedle okna. Co se týká cenového rozmezí, tak nemám zatím přesnou představu, je to pro mě první, ale taky možná poslední kuchyně, kterou zařizuji, a nechci nijak šetřit na úkor vzhledu, kvality a praktičnosti.

Předem děkuji za vaše návrhy a rady, jak s tímto prostorem naložit, i různé praktické vychytávky.

Dana Doležalová

Názor odborníka

Paní Doležalová si přeje samostatnou kuchyň a nechystá se na ní šetřit, což je pro návrháře výhodou. Nabízím tedy několik variant pro inspiraci. Z hlediska prostoru se není čeho bát. Téměř 16 čtverečních metrů na kuchyni postačí. Kontrast, který si paní majitelka přeje, tedy světlá podlaha a tmavé dřevo, je jistou zárukou neokoukatelné klasiky. Takže si pojďme pohrát s půdorysem.

Varianta A: Přizpůsobená půdorysu

Tato linka je praktická, řazení zón je odpovídající, tvar L je dobrou volbou. Samotná linka navazuje na vysoké skříně se spotřebiči a nabízí hned dvě velké pracovní plochy. Naproti oknu je pak jídelní pult s nižší barovou židlí. Celkově je dost i úložného prostoru. Kuchyně je velice světlá, můžeme si dovolit masivnější plochy tmavého dekoru.

Nevýhody: Malý odkládací prostor vedle varné desky, hluché místo v rohu vysokých skříní.

 

 

Varianta B: Typické L

V této variantě na vysoké skříně navazuje nízká část linky. Mycí i varná zóna jsou umístěné v jedné linii, přičemž je mezi nimi velkorysá pracovní plocha. Vysoké skříně nabízejí objem přímo luxusní. Tato varianta je poměrně dost světlá. Výhody jsou popsané výše.

Nevýhodou je opět málo odkládacího prostoru zprava vedle varné desky (cca 15 cm). Není to nebezpečné, pouze mírně nepraktické.

 

 

Varianta C: Ořechové L

V tomto návrhu se linka do L drží dvou dlouhých stěn a každá strana vždy končí vysokou skříní se spotřebičem. Poblíž mycí zóny je to lednice, blíže varné skříň s troubou. Pak máme ještě obrovský prostor pro dvoumetrový pult, u něhož posedí klidně rodina i s návštěvou (naproti sobě i šest lidí, pokud by se nechal prostor pod deskou volný). Kuchyně je opravdu prostorná a velkorysá. Chybí zde blok vysokých skříní, ale tento objem do jisté míry kompenzuje množství spodních skříněk, do nichž se s přehledem uloží i potraviny.

Nevýhodou může tedy být velká vzdálenost mezi spotřebiči a skříněmi. 

 

Majitelka se u těchto variant zkrátka musí rozhodnout, zda dá přednost veliké pracovní ploše, nebo veliké skříni. Nebo zda dokáže existovat bez horních skříněk, či ne.

 


 
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová