Dopis čtenářky

Plánuji kompletní rekonstrukci panelákového bytu, která se nevyhne ani kuchyni. Jenže s ní si nějak nevím rady. Jelikož se jedná o byt pro mladé lidi, měla by mít i kuchyň nápad a šmrnc, a ty do ní sama nějak neumím dostat.

   

Prosila bych využít prostor celé kuchyně, která bude spojená s obyvákem. V obou místnostech by měla být plovoucí podlaha stejné barvy, aby se prostor sjednotil.

V kuchyni by neměl chybět vestavěný sporák s plynovou varnou deskou, myčka, lednička a místo na mikrovlnou troubu (samostatnou). Nyní je linka jen na jedné stěně, ale protože toto uspořádání neposkytuje dost úložných prostor, zvažuji linku do L.

Bohužel je blízko jedné stěny okno (37cm), které je navíc nízko (cca 75 - 80cm), takže linka nemůže být úplně ke stěně, protože by nešlo otevřít okno .

Co se týká vzhledu, dala bych přednost dřevu, nejvíce se mi líbí bílý dub a javor. Něco světlého a decentního. Žádný rustikální styl. Mám ráda moderní a vzdušný prostor. Moje cenová představa je maximálně 60.000 Kč včetně všech spotřebičů, dřezu, digestoře.

Jídelní stůl bude muset být asi samostatně. Rozvody se přizpůsobí nové kuchyni. Stoupačky jsou vidět z nákresu plánku bytu.

Předem Vám moc děkuji.
Ing. Lucie Valová 


Řešení odborníka

Tento prostor pro kuchyňskou linku je na první pohled výzva. Navrhnout kuchyni v malé místnosti o nějakých šesti čtverečních metrech by neměl být problém, ale zde vstupuje do hry několik designérských oříšků. Tím největším, je nízko položené okno, které je navíc jednokřídlé, tudíž linka pod ním musí být nízká a navíc přizpůsobená radiátoru.

Dále jsem limitovaná umístěním stupaček, protože nechci komplikovat situaci. Posledním vekým omezením je cena. Když uvážím, že vestavěná myčka, varná deska, lednice, odsavač a trouba vyjdou MINIMÁLNĚ na 35 tisíc, zbývá na linku pouhopouhých 25 tis. A tady si troufám tvrdit, že dojde k zásadnímu střetu toho, co si paní Valová možná představuje a toho, co si může dovolit.

Bohužel, prostor linky je natolik netypický, že sestavu z nějakého běžně dostupného sektoru není možné postavit. Variantou by byla jistě osvědčená kombinace dílů IKEA s pomocí truhláře, který doladí potřebné detaily.

Varianta A: Světlé dřevo se zelenými kachlíky

První kuchyně ve světlém dřevě se světlou deskou a šťavnatě zelenými kachlíky na první pohled ukazuje svá pozitiva i negativa.

Jde o sympatickou kompozici s netradičním členěním dolních skříněk. Masiv horních skříněk, který je v malé kuchyni nutný, je narušen volnou policí a výklopy na zadní stěně (ty jsou vysoko, hodily by se tedy spíše pro málo používané nádobí).

 

 

Výhody: Kuchyně zajišťuje potřebný prostor pro práci i ukládání.

Nevýhody: V této kuchyni jsou zóny vyrovnané poněkud nelogicky (pravda, to se na malé ploše ztratí) a souvislou pracovní plochu představuje pouze skříňka vedle okna.

Varianta B: Dřevo s vůní vanilky

Tato linka provedená ve vanilce a celkově přírodním ladění, by mohla fungovat velice dobře. To za předpokladu, že snížíme varnou zónu tak, aby se okno přirozeně otevíralo nad ní, i když díky komínové digestoří nepůjde otevřít nadoraz.

Snížená varná deska není na závadu, dokonce se doporučuje kvůli lepšímu přehledu o hrncích.

 

 

Výhody: Výhody jsou viditelné. Linka je prostorná a je na ní dostatek pracovní plochy. Vysoké skříňky (cca 1500cm) nestíní, pouze kuchyni trochu zvláštním způsobem odřezávají od jídelní části.

Nevýhody: Zde by bylo nutné vynaložit nějaký obnos navíc, nebo si ze začátku odpustit například myčku. Snížené vaření také nemusí vyhovovat každému, bylo by dobré obejít kuchyňská studia a řešení si osahat.

Varianta C: Dřevo odlehčila bílá

Poslední linka je kombinací bílé barvy a světloučkého dřeva a opět je zde použito řešení se sníženou varnou deskou. U horních skříněk byla použita bílá barva, díky které celek nepůsobí příliš těžce. Také schůdek nad digestoří by měl pomoci odlehčení prostoru.

Linka začíná vysokými skříněmi s vestavěnou troubou, pokračuje dřezem v rohové skříňce, zakončuje ji varná deska a odkládací prostor. Od jídelny je oddělena malým barem, který může posloužit jako další pracovní i úložná plocha.

 

 

Výhody: Vzhledem k celkové velikosti prostoru, je zde velké úložné místo, výška horních skříněk je 90cm, vysokých skříní 2300.

Nevýhody: Samozřejmě celkově vyšší pořizovací cena, ale někdy se s trochou štěstí dají dělat zázraky. Mikrovlnku by bylo lepší umístit do vysoké skříně, takto zabírá důležité místo na lince. Souvislou pracovní plochu představuje pouze ostrůvek (cca 1m dlouhý se standardní hloubkou).

Text a foto: Bára Havlová